top of page

Co to jest astygmatyzm i cylinder w okularach? Szkła cylindryczne.

Okulary cylindryczne są używane do korygowania astygmatyzmu, powszechnego schorzenia oczu. Astygmatyzm jest zwykle spowodowany nieregularnym kształtem rogówki oka lub też soczewki, co prowadzi do niewyraźnego widzenia zarówno w bliskich (dalekowzroczność), jak i dalekich (krótkowzroczność) odległościach. Cylinder w okularach ma zakrzywiony kształt który pomaga skorygować zniekształcone widzenie odpowiednio załamując światło wpadające do naszych oczu spowodowane astygmatyzmem, pozwalając osobom z tym schorzeniem widzieć wyraźnie. Okulary z cylindrem mogą być wyszlifowane w dowolnym kształcie i rozmiarze oprawki, dzięki czemu mogą być dostosowane do potrzeb każdej osoby cierpiącej na astygmatyzm. Dzięki noszeniu tych specjalnych soczewek, pacjenci z astygmatyzmem mogą cieszyć się wyraźnym widzeniem bez zmagania się z nieostrym patrzeniem przez cały dzień.


Jak widzi osoba z astygmatyzmem?

Spis treści:


Co to jest cylinder w okularach?


Cylinder w okularach odnosi się do ilości mocy refrakcyjnej, jaką posiada soczewka, jeśli chodzi o korekcję wady wzroku. Jest ona mierzona w dioptriach, które wskazują, jak silna jest soczewka. Im wyższa wada, tym silniejsza jest soczewka. Moc cylindra pomaga skorygować astygmatyzm, który występuje, gdy krzywizna oka jest nierówna i promienie świetlne nie skupiają się prawidłowo na siatkówce (dochodzi do nieprawidłowego załamania światła) co powoduje nieostre widzenie. Może również pomóc osobom z krótkowzrocznością, w przypadku której przedmioty znajdujące się w dużej odległości wydają się nieostre. Do określenia położenia cylindra potrzeba jest oś, a także w większości przypadków mocą sferyczna (SPH - sfera). Są to niezbędne dane, aby wypisać pacjentowi prawidłową receptę na okulary i zrobić tzw. korekcję astygmatyzmu. W niektórych przypadkach astygmatyzm może być skorygowany tylko mocą cylindra lub wcale, jeśli jest bardzo łagodny. Przed zamówieniem okularów, należy omówić swoje indywidualne potrzeby z optometrystą lub okulistą, a także optykiem, aby wybrać najlepszą możliwą korekcję wzroku wraz z odpowiednimi szkłami. Jeśli chodzi o wybór okularów to dobrze sprawdzają się okrągłe okulary które charakteryzują się dużym polem widzenia. Szkła cylindryczne tak jak i sferyczne mogą posiadać dowolną powłokę antyrefleksyjną, a także filtr światła niebieskiego okulary do komputera. Bardzo ważnym aspektem prawidłowego montażu szkieł cylindrycznych w okularach jest rozstaw źrenic (PD - czyli odległość źrenic). Może wykonać go zarówno okulista, optometrysta lub optyk. Takiego pomiaru możesz dokonać również w domu, natomiast pamiętaj bądź dokładny i wykonać tą czynność kilkukrotnie aby mieć pewność , że wynik jest prawidłowy.


Astygmatyzm – co to za wada wzroku i skąd się bierze?


Astygmatyzm to choroba oczu, która powoduje złe widzenie z powodu błędu refrakcji w oku. Dochodzi do niego, gdy rogówka, czyli przejrzysta przednia powierzchnia oka, jest nieprawidłowo zakrzywiona. Oznacza to, że promienie światła wpadające do oka nie są prawidłowo skupiane, co powoduje nieostre widzenie w każdej odległości. Astygmatyzm często występuje w rodzinach i może być obecny od urodzenia lub rozwijać się z czasem. Objawy obejmują słabe widzenie w nocy, mrużenie oczu podczas czytania lub oglądania telewizji, bóle głowy i zmęczenie oczu. Leczenie astygmatyzmu może obejmować soczewki kontaktowe ja i okulary korekcyjne, a także chirurgię refrakcyjną. W zależności od stopnia zaawansowania astygmatyzmu, można go kontrolować za pomocą zmian w stylu życia, takich jak używanie odpowiedniego oświetlenia i robienie regularnych przerw od ekranów i innych czynności, które obciążają oczy. Astygmatyzm może występować według badań, aż u 40% populacji.

Objawy astygmatyzmu.


Jeśli wada wzroku jest niewielka, wówczas przedmiot wydaje się lekko zamglony. Wysoki astygmatyzm powoduje nieostre widzenie, w którym kontury przedmiotów wydają się wypaczone i zniekształcone.


Osobie z astygmatyzmem wydaje się, że widzi zakręcające linie proste, źle widzi przestrzennie, w zły sposób postrzega płaszczyzny. Poza tym może skarżyć się na częste występowanie bólu oczu i głowy, a także pogorszone widzenie o zmierzchu i w nocy, oraz wrażliwość na reflektory nadjeżdżających samochodów. U dziecka można podejrzewać astygmatyzm, jeśli często trze i mruży oczy, trzyma zabawki blisko twarzy oraz siada jak najbliżej telewizora. Gdy zauważysz te objawy u dziecka, wybierz się z nim na wizytę do okulisty.
Jak czytać receptę na okulary od okulisty?
Recepta na okulary korekcyjne od okulisty może być na początku nieco mylące. Recepta będzie zawierać imię i nazwisko pacjenta oraz opis rodzaju przepisanych soczewek. Zawiera również kilka liczb, które należy rozszyfrować, aby zrozumieć receptę. Liczby te obejmują sferę (SPH), cylinder (CYL) te wartości mogą mieć wartości plus lub minus w zależności od zapisu, , oraz PD (rozstaw źrenic). Numer SPH wskazuje na stopień krótkowzroczności lub nadwzroczności, podczas gdy CYL wskazuje na wielkość astygmatyzmu obie te wartości wyrażone są w dioptriach. Oś jest używana do wskazania orientacji astygmatyzmu na oku. Czasem na recepcie obecny jest pryzmat, będzie on również wymieniony wraz z jego kierunkiem i wielkością. Większość z wyżej wymienionych wartości będzie wykorzystana przez optyka do stworzenia pary okularów dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Teraz już wiesz czym jest cylinder i jak odczytać receptę.


Czym się różnią szkła cylindryczne od zwykłych?


Soczewki cylindryczne różnią się od zwykłych soczewek tym, że są zakrzywione tylko w jednym kierunku. Ten typ soczewek jest używany do korygowania niezborności (astygmatyzmu), który jest rodzajem wady refrakcji, a ta z kolei wpływa na widzenie. Zniekształcenie widzenia spowodowane astygmatyzmem pojawia się, ponieważ światło wpadające do oka nie jest prawidłowo skupione na siatkówce. Soczewki cylindryczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby światło wpadające do oczu było odpowiednio ustawione, dzięki czemu może być prawidłowo skupione na siatkówce oka. Zwykłe soczewki są zakrzywione w dwóch kierunkach i nie zapewniają takiej mocy korekcyjnej. Zamiast tego, soczewki zwykłe są używane do korekcji wad wzroku takich jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność, które obejmują problemy z koncentracją w różnych odległościach do bliży i do dali. Dzięki okularom z odpowiednimi soczewkami przepisanymi przez okulistę możesz wyraźnie widzieć na każdą odległość.


Czy cylinder w okularach może się zmienić?


Tak, cylinder w okularach może się zmienić. Pamiętajmy, że w organizmie człowieka zachodzi szereg procesów które rodzą za sobą pewne konsekwencje dlatego sam astygmatyzm może się powiększyć i również nieznacznie pomniejszyć. Jeśli chodzi o okulary, wykwalifikowany optometrysta lub okulista na podstawie przeprowadzonego badania wzroku dobierze Ci odpowiednie wartości w których będziesz czułą się najlepiej. Kolejno optyk pomoże Ci w prawidłowym dopasowaniu okularów, a następnie odpowiednio wyszlifuje i umieści szkła cylindryczne w oprawce, aby ostrość widzenia była perfekcyjna. Dokonywanie zmian w mocy cylindra danej osoby może mieć znaczący wpływ na ogólną jakość widzenia, dlatego regularne badania okulistyczne są niezbędne, tak aby Twoje okulary zawsze zapewniają optymalną ostrość widzenia.Potrzebujesz nowych oprawek?


Sprawdź nasze najnowsze okulary korekcyjne !
Комментарии


Bestsellery