top of page
Jak czyścić okulary?

Jak czyścić okulary
w prawidłowy sposób?
Czego nigdy nie powinniśmy robić?

Okulary, jak wszystko, czego często używasz również ulegają zabrudzeniu. A brudne okulary nikomu nie służą, smugi na soczewkach utrudniają wyraźne widzenie.

 

Prawidłowe czyszczenie okularów zapobiegnie takim skutkom i sprawi, że oprawki będą wyglądać dobrze przez długie lata. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby Twoje okulary były idealnie czyste, nie powodując przy tym uszkodzeń ich delikatniejszych części.

Brud nie ma szans w starciu z naszym sprayem do czyszczenia szkieł.

Tiny Sprawdź

JAK CZYŚCIĆ OKULARY W 5 PROSTYCH KROKACH

Umyj i wysusz ręce

Opłucz okulary pod bieżącą letnią wodą

Nałóż kroplę płynu do mycia naczyń na każde szkło, a następnie rozprowadź po szkle i oprawce

Ponownie opłucz swoje okulary

Wytrzyj okulary czystą ściereczką z mikrofibry

Jak czyścić okulary w 5 prostych krokach​​?

Czyszczenie okularów nie powinno zająć dużo czasu i wymaga jedynie bieżącej wody, niestrzępiących się ręczników lub ściereczek, płynu do mycia naczyń niezawierającego balsamu i mydła do rąk oraz ostrych detergentów.

1. Umyj i wysusz ręce.

Pierwszym krokiem do posiadania nieskazitelnych okularów jest czystość rąk – nie chcesz podczas czyszczenia przenosić tłuszczu ani brudu ze skóry na oprawki.

Umyj ręce mydłem (balsam i inne dodatki mogą powodować rozmazywanie) i osusz je ręcznikiem, który nie pozostawi śladów.

2. Opłucz okulary pod bieżącą letnią wodą.

Trzymaj oprawki okularów pod kranem i dobrze je opłucz. Soczewki też!

Ciepła woda najlepiej usuwa kurz i brud, ale nie pozwól, aby się przegrzały, bo możesz uszkodzić specjalne powłoki na soczewkach.

3. Na każdą soczewkę nałóż kroplę płynu do mycia naczyń niezawierającego balsamu, następnie myj delikatnie szkła oraz oprawki.

Wystarczy kropla na soczewkę, aby Twoje okulary były dobrze wyczyszczone. Rozetrzyj palcami płyn do mycia naczyń po obu stronach soczewek, a następnie po całej oprawce. Zwróć szczególną uwagę na części okularów, które mają najczęstszy kontakt ze skórą, czyli noski i zauszniki.

Jeśli nie masz odpowiedniego płynu do mycia naczyń, możesz na tym etapie użyć również płynu do czyszczenia okularów. Tylko upewnij się, że jest zatwierdzony do stosowania z powłokami soczewek i nie rozpylaj go zbyt mocno.

4. Ponownie opłucz okulary.

Trzymaj okulary pod bieżącą wodą, aby usunąć płyn z oprawek.

5. Wytrzyj okulary czystą ściereczką z mikrofibry lub niestrzępiącym się ręcznikiem papierowym.

Ściereczki z mikrofibry nie zostawiają kawałków oraz strzępów kurzu.

Delikatnie osusz okulary i podnieś je pod światło, aby sprawdzić, czy nie ma na nich smug lub zanieczyszczeń. Jeśli przejdą Twoja szczegółową kontrolę, śmiało załóż je z powrotem.

Najlepszy sposób na czyszczenie okularów!

Wykonanie powyższych kroków powinno sprawić, że Twoje okulary będą idealnie czyste, ale mamy kilka dodatkowych wskazówek, jak zapewnić nieskazitelnie czyste soczewki oraz oprawki.

 

 • Jeśli w małych zakamarkach oprawek (np. w miejscach styku oprawki z soczewkami lub wokół zawiasów) znajdują się zanieczyszczenia, przed pierwszym płukaniem spróbuj wyczyścić te obszary za pomocą bawełnianego wacika.

 • Jeśli Twoje okulary mają noski, warto poświęcić trochę czasu na ich wytarcie – ponieważ mają bezpośredni kontakt ze skórą, często gromadzi się w nich więcej zarazków niż inne części oprawek.

 • Jeśli chcesz zrobić więcej, możesz w tym przypadku użyć jednorazowej wilgotnej chusteczki nasączonej alkoholem, ale używaj jej tylko na nanośnikach, a nie na pozostałej części oprawki.

 • Często pierz ściereczki z mikrofibry. Te ściereczki są ekspertami w zatrzymywaniu kurzu, jeśli sama ściereczka nie będzie czysta z czasem sama zacznie być źródłem rozprowadzania zanieczyszczeń. Zawsze płucz okulary, aby zmyć z nich kurz który może zarysować szkła.

 • Czyszczenie okularów na sucho często powoduje rozmazanie zanieczyszczeń na soczewkach i oprawkach, a nie ich usunięcie.

 • Codziennie wykonuj szybkie i delikatne czyszczenie okularów, a co tydzień dokładniej. Dzięki temu harmonogramowi będziesz mieć zawsze czyste okulary.

Czyszczenie okularów.

Najgorszy sposób czyszczenia okularów.

Skoro już znasz najlepszy sposób czyszczenia okularów, co powiesz na to, czego nie należy robić? Ważne jest, aby unikać pewnych praktyk czyszczenia, które mogą uszkodzić okulary, nawet jeśli wydają się popularne, czy prawidłowe:

 • Nie wycieraj soczewek częścią koszuli – a właściwie jakąkolwiek części ubrania. Tkaniny odzieżowe nie są przeznaczone do czyszczenia soczewek okularów i mogą je porysować.

 • Do czyszczenia okularów nie używaj żadnych środków czyszczących innych niż płyn do mycia naczyń lub roztwór do czyszczenia okularów. Produkty takie jak aceton, alkohol i domowe środki do czyszczenia szkła mogą uszkodzić powłoki antyrefleksyjne szkieł.

 • Nie używaj też własnej śliny. To nie wyczyści twoich soczewek, a jedynie doda więcej zarazków!

 • Jeśli w kranie masz twardą wodę, rozważ zamiast tego wyczyszczenie okularów wodą destylowaną lub specjalnym płynem do czyszczenia okularów.

 • Do wycierania soczewek nie używaj jednorazowych ręczników papierowych, bibuły, papieru toaletowego ani serwetek. Produkty te mogą wydawać się miękkie, ale mogą porysować soczewki i często pozostawiają na nich kawałki kurzu, gdy są pocierane zbyt energicznie.

 • Do prania i suszenia ręczników i ściereczek z mikrofibry nie używaj środków zmiękczających. Pozostałości, które pozostawiają na szmatce, mogą powodować rozmazywanie się brudu na szkłach.

 • Jeśli zauważysz zadrapania na soczewkach, nie próbuj ich pocierać ani polerować – prawdopodobnie tylko je pogorszysz. Jeśli obawiasz się, że stracą przejrzystość na skutek uszkodzenia, zanieś swoje okulary do optyka.

Inne wskazówki dotyczące utrzymania okularów w czystości.

Wiedza, jak prawidłowo czyścić okulary, wydłuży ich żywotność i zapobiegnie przenoszeniu zarazków na twarz. 

Jak czyścić okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne możesz czyścić dokładnie w ten sam sposób, w jaki czyścisz okulary z niezabarwionymi soczewkami: spłukując ciepłą wodą i delikatnie przecierając płynem do mycia naczyń.

Uważaj tylko na powłoki, jakie mają soczewki okularów przeciwsłonecznych i używaj wyłącznie płynu do mycia naczyń lub środka do czyszczenia okularów, który jest bezpieczny dla powlekanych soczewek.

Jak czyścić okulary z niebieskim światłem?

Okulary z niebieskim światłem można czyścić tak samo, jak „zwykłe” okulary, należy je dobrze wypłukać i dodać niewielką ilość mydła, które nie uszkodzi powłok soczewek.

Czy można profesjonalnie wyczyścić okulary?

Niektórzy optycy mają w swoich salonach specjalistyczne maszyny, które umożliwiają dokładne czyszczenie okularów. Jeśli nie jesteś w stanie wyczyścić okularów sama odwiedź optyka, z pewnością otrzymasz pomoc.

Jak utrzymać okulary w czystości, gdy ich nie nosisz?

Najlepszym sposobem na utrzymanie okularów w czystości, gdy ich nie nosisz, jest bezpieczne przechowywanie ich w etui na okulary soczewkami skierowanymi do góry. Oczywiście musisz się upewnić, że etui jest również czyste.

Jak czyścić okulary w podróży?

Jeśli nie masz warunków do wyczyszczenia okularów w prawidłowy sposób, dobrym rozwiązaniem jest noszenie zestawu do czyszczenia okularów ze specjalnym sprayem oraz ściereczki z mikrofibry. W razie potrzeby spryskaj i wytrzyj soczewki wraz z oprawką, a jeśli chcesz mieć pod ręką kilka par, rozważ zainwestowanie w etui podróżne na okulary.

WYBRANE DLA CIEBIE

NEWSLETTER OTRZYMAJ 10% ZNIŻKI NA PIERWSZE ZAMÓWIONE OKULARY

Dziękujemy na e-mail otrzymujesz KOD rabatowy.

Zapisz się do naszego newslettera i zdobądź najnowsze informacje o nowych oprawkach, promocjach i innych. Zainspiruj się obserwując nasze social media.

bottom of page