Jak prawidłowo odczytać receptę?

Jeśli nie wiesz jak poprawnie odczytać dane z recepty nie martw się, pomożemy Ci! Poniżej znajdziesz opisy z wyjaśnieniami poszczególnych pozycji na Twojej recepcie. 

Recepta na okulary

Oznaczenia na Twojej recepcie od okulisty

Chcesz zamówić okulary przez Internet?Umiejętność czytania recepty na okulary będzie Ci niezbędna!

 

Właśnie dlatego zespół Blueberry Optic przygotował dla Ciebie krótki przewodnik, który pomoże Ci nauczyć się prawidłowo czytać receptę na okulary, abyś mógł poprawnie zamówić szkła do swoich wymarzonych okularów.

W przypadku gdy nie jesteś w stanie prawidłowo odczytać danych z recepty napisz do nas odczytamy ją za Ciebie!

przykładowa recepta pacjenta z astygmatyzmem

10% ZNIŻKI DO 30.11.22r KOD: "okulary"

14 DNI NA ZWROT

ETUI I ŚCIERECZKA W PREZENCIE

Podstawowe oznaczenia na recepcie

Dal -

Zapis korekcji do dali oznacza, że Twoje okulary będą do codziennego użytku. Pozwolą Ci dobrze widzieć na dalsze odległości np do prowadzenia samochodu, oglądania telewizji

Bliż -

Zapis korekcji do bliży oznacza, że swoich okularów będziesz używał do bliskich odległości np do czytania

OP / OL -

Oko prawe / Oko lewe

Sfera -

Oznacza moc soczewki okularowej, może mieć wartość dodatnią "+", ujemną "-" lub "0"/PLAN w przypadku braku wady wzroku tzw. "zerówki"

PD -

Oznacza rozstaw źrenic, jest to odległość od środka źrenicy do środka nasady nosa. Zazwyczaj jest różna dla każdego oka. Może być podana dla każdego oka osobno lub jako suma w przypadku gdy twarz jest symetryczna i odległości źrenic względem nosa są identyczny.

WSZYSTKIE MODELE OKULARÓW

OKULARY W NOWOCZESNYM WYDANIU

Powyższe dane są niezbędne do poprawnego przygotowania okularów. Pozostałe rubryki takie jak cylinder, oś, pryzmat, baza dotyczą pacjentów z bardziej złożonymi wadami wzroku np. astygmatyzm.

Dodatkowe oznaczenia na recepcie

Cylinder -

Ta wartość oznacza, że wymagana jest korekcja astygmatyzmu, może przyjmować wartości dodatnie "+" lub ujemne "-", zawsze występuje z wartością "Oś".

Oś -

Występuje razem z wartością "Cylinder", jej zakres wynosi od 0 do 180 stopni. Jest niezbędna do właściwego montażu soczewki w oprawce.

Pryzmat -

Parametr podawany przez okulistów / optometrystów w przypadku stwierdzenia zeza lub problemów z widzeniem obuocznym pacjenta. Moc zapisywana jest w dioptriach pryzmatycznych z dodatkowo zapisaną bazą pryzmatu.

Baza -

Jest określeniem kierunku pryzmatu. Może być podana w dwojaki sposób: kątowo od 0 do 360 stopni lub opisowo - nos (“bazą do nosa”), skroń (“bazą do skroni”), góra (“bazą do góry”), dół (“bazą do dołu”).

Jeśli nadal nie wiesz jak uzupełnić dane z recepty napisz do nas!