top of page

Jak samodzielnie zmierzyć PD - odległość źrenic?

Co to jest odległość źrenic?

Odległość źrenic (PD) mierzy odległość między środkami Twoich źrenic. Ten pomiar służy do określenia miejsca przez które będziesz patrzył w swoich nowych okularach korekcyjnych, zatem powinien być jak najdokładniejszy. PD przeciętnej dorosłej osoby wynosi od 54 do 74 mm; dzieci od 43 do 58 mm. Podczas badania wzroku zwykle specjalista mierzy Twoje PD. Jeśli nie znasz swojego rozstawu źrenic możesz spokojnie zmierzyć je samodzielnie. Dowiedz się czy Twoja recepta na okulary ma wpisane PD.

Jak zmierzyć PD?

  1. Stań około 30 cm od lustra.

  2. Przyłóż linijkę do czoła.

  3. Zamknij prawe oko, a następnie wyrównaj 0 mm linijki ze środkiem lewej źrenicy.

  4. Spójrz prosto, a następnie zamknij lewe oko i otwórz prawe.

  5. Linia mm, która biegnie do środka prawej źrenicy, to twoje PD.

Uzbrojony w swój PD i receptę, możesz robić zakupy w Blueberry Optic, aby znaleźć idealną parę okularów.

Dlaczego odległość źrenic jest ważna?

Każdy zestaw szkieł korekcyjnych ma „środek optyczny”, który jest określany na podstawie odległości źrenic. Odległość źrenic służy do określania miejsca patrzenia przez szkła okularów. Jest to szczególnie ważne dla osób z Astygmatyzmem. Dowiedz się czym jest to popularne schorzenie jakie są jego objawy oraz co to jest cylinder w okularach.

Jak samemu zmierzyć PD (odległość źrenic)?

Krok 1

Przyłóż linijkę nad swoimi oczami.

Krok 2

Stań przed lustrem, około 30 cm.

Krok 3

Zamknij prawe oko i wyrównaj zero linijki do środka lewej źrenicy.

Krok 4

Postępuj analogicznie z drugim okiem.

Krok 5

Odczytaj linię mm, która pokrywa się ze środkiem prawej źrenicy. Ta liczba to Twoje PD.

Jak zmierzyć PD (odległość źrenic) z pomocą drugiej osoby?

Krok 1

Stańcie naprzeciwko siebie tak aby wasze oczy były na tej samej wysokości, na odległość wyciągniętej ręki.

Krok 2

Przyłóż linijkę nad swoimi oczami.

Krok 3

Odczytaj z linijki odległość od środka źrenicy jednego oka badanego do środka nosa

Krok 4

Postępuj analogicznie z drugim okiem.

Krok 5

Odczytaj linię mm, która pokrywa się ze środkiem prawej źrenicy. Ta liczba to Twoje PD.

JAK ZAMÓWIĆ OKULARY PRZEZ INTERNET?

SPRAWDŹ JAKIE TO PROSTE

Co to jest odległość źrenic?

PD odnosi się do odległości w milimetrach (mm) między środkami źrenic naszych oczu. Pomiar ten jest niezbędny optykom, aby w prawidłowy sposób przygotować okulary korekcyjne. PD wskazuje dokładnie, gdzie dana osoba będzie patrzeć przez szkła okularowe. Istnieją dwa rodzaje PD. PD do dali odnosi się do odległości między źrenicami, gdy osoba patrzy na odległy obiekt. Okuliści używają tego typu PD do okularów do dali. PD do bliży to odległość między źrenicami, gdy dana osoba patrzy na bliski obiekt, na przykład podczas czytania. Ważne jest, aby prawidłowo zmierzyć PD. Kanadyjskie Stowarzyszenie Optyków twierdzi, że niedokładności w pomiarach odległości źrenic (PD) mogą prowadzić do: - zmęczenie oczu - bóle głowy - zniekształcone widzenie - rozmazany obraz

Rodzaje pomiarów odległości źrenic.

Istnieją dwa rodzaje pomiarów rozstawu źrenic: pojedyncze i podwójne. Jednooczny lub obuoczny pomiar PD odnosi się do odległości między środkiem jednej źrenicy a środkiem drugiej. Pojedynczy pomiar PD zapewnia jedną liczbę, na przykład 60, 63 lub 55 mm. Podwójne lub jednooczne PD odnosi się do odległości między środkiem każdego źrenicy a grzbietem nosa. Podwójne pomiary PD obejmują dwie liczby. Na przykład, jeśli podwójne PD to 31/33, pierwsza liczba będzie odnosić się do prawego oka, a druga do lewego oka. Specjaliści zauważają, że niektóre recepty mogą również zawierać skrót OD lub OS. OD jest skrótem od oculus dexter, co odnosi się do prawego oka, a OS jest skrótem od oculus sinister, co odnosi się do lewego oka.

Jaka jest średnia odległość PD?

Według badania z 2016 r. PD może się różnić u poszczególnych osób. Naukowcy zauważają, że różne czynniki, w tym wiek, płeć i pochodzenie etniczne, mogą wpływać na pomiar. Na przykład jedno z przeprowadzonych badać wykazało, że mężczyźni zazwyczaj mają wyższe PD niż kobiety, a różne badania podają średnie PD od 60,14 do 69,97 mm dla mężczyzn i 57,33 do 66,68 mm dla kobiet. Naukowcy twierdzą również, że ten pomiar może wzrosnąć do połowy 20 roku życia. Po tym wieku PD ma tendencję do pozostawania na stałym poziomie. Autorzy badania z 2016 r. doszli do wniosku, że wiek odgrywa istotną rolę w PD. Osoby starsze na ogół mają mniejszą PD niż osoby młodsze lub osoby z krótkowzrocznością. Nie ma badań oceniających przeciętne PD u dzieci. Jednak niektóre firmy sprzedające okulary używają domyślnego pomiaru, jeśli rodzic lub opiekun nie zna PD dziecka. PD większości dzieci wynosi 43–58 mm, a specjaliści okuliści mogą zmierzyć tę odległość podczas badania wzroku.

Dlaczego ważne jest prawidłowe zmierzenie PD?

Ważne jest, aby wiedzieć, jakie jest PD danej osoby, aby upewnić się, że okulary są prawidłowo dopasowane. Optyk może zmierzyć PD podczas dopasowywania okularów. Jednak osoba, która kupuje okulary przez Internet, może potrzebować pomiaru PD w domu. Możesz wybierać spośród wielu firm, które sprzedają okulary online. Nasz sklep internetowy Blueberry Optic oferuje usługę, która pozwala Klientowi przymierzyć okulary zanim zdecyduje się na zakup. Oferujemy również zwrot części środków w przypadku niezadowolenia z zakupu.

bottom of page