top of page

Dofinansowanie do okularów - refundacja okularów przez pracodawcę.

Refundacja okularów jest to coraz popularniejsza wśród pracowników firm. Dofinansowanie do okularów cieszy się największa popularnością wśród pracowników IT. Ten rodzaj dotacji jest używany do pomocy w pokryciu kosztów zakupu okularów, gdy pracownik ze względu na wadę wzroku ich potrzebuje. Często zdarza się, że pracownik potrzebuje okularów ze względu na udział szkodliwych dla zdrowia czynników podczas wykonywania pracy. Działaniem niebezpiecznym i szkodliwym występującym w środowisku pracy może być spędzanie minimum 4 godzin w ciągu dnia przed ekranem komputera lub praca w warunkach gdzie nasze oczy są narażone na odpryski np podczas szlifowania. Pracodawcy, którzy oferują dotacje, pokrywają część całkowitego kosztu okularów, czyli pracownikowi przysługuje określona kwota refundacji. Niektórzy pracodawcy mogą pokryć cały koszt okularów wraz ze szkłami, w zależności od ich budżetu i charakteru ich działalności. Dopłaty do okularów mogą być nieocenionym benefitem dla wielu pracowników, którzy potrzebują okularów korekcyjnych wraz ze szkłami do wyraźnego widzenia, ale mogą nie mieć funduszy niezbędnych do ich zakupu. Należy jednak pamiętać, że dopłaty do okularów są zazwyczaj ograniczone do jednej pary na rok i mogą mieć dodatkowe ograniczenia dotyczące rodzajów soczewek i oprawek objętych programem.


Dofinansowanie do okularów przez pracodawcę


Spis treści:


Dla kogo jest dofinansowanie do okularów przez pracodawcę?


Nosisz się z zamiarem kupna nowej pary okularów i zastanawiasz się czy pracodawca zwróci Ci część kosztów z tym związanych? Zatem kto może otrzymać dofinansowanie do okularów? Pracodawca ma obowiązek zaoferować pracownikom profilaktyczne usługi zdrowotne. Mogą one obejmować podstawowe badania okresowe, badania kontrolne, przesiewowe oraz badania wzroku. Nie wszystkie miejsca pracy zapewniają zwrot kosztów za okulary, ponieważ zależy to od miejsca pracy i roli zawodowej. Jeśli musisz wykonywać prace przed monitorem komputera powyżej 4h oznacza to, że podczas pracy przy komputerze spędzasz ponad 50% swojego czasu pracy. Zgodnie z kodeksem pracy konieczna jest adnotacja okulisty lub optometrysty z zaleceniem noszenia okularów podczas pracy oraz recepta na okulary. Najlepszym źródłem informacji o tym czy dany zakład pracy udziela refundacji jest dział kadr. Uzyskasz tam informację na temat rodzaju dofinansowania do okularów lub o programie rabatowym. Dodatkowo, niektóre plany ubezpieczeń zdrowotnych mogą zapewnić pokrycie przynajmniej części kosztów związanych z zakupem nowych okularów. Ważne jest, aby zbadać wszystkie dostępne opcje przed dokonaniem zakupu.


Coraz częściej zdarza się, że pracownicy spełniają kryteria dofinansowania do okularów, czemu sprzyja praca zdalna. W efekcie do korzystania z tych świadczeń uprawnieni są nauczyciele, urzędnicy, księgowi, przedstawiciele obsługi klienta, graficy i informatycy.


Co ile można się ubiegać o zwrot za okulary u pracodawcy?


Kwota o jaką możesz ubiegać się za okulary, zależy od rodzaju pracy jaką wykonujesz. Ogólnie rzecz biorąc, coraz większa liczba pracodawców oferuje całkowity zwrot kwoty za zakup okularów. Podstawą do tego jest posiadanie recepty, poprawnie wystawionej faktury (najczęściej imienne), oraz dokumentu od okulisty lub optometrysty z zaleceniem używania okularów do pracy. W innych przypadkach pracodawca może pokryć tylko cześć wydatków i jest to już kwestia indywidualna. Statystycznie jest to najczęściej kwota między 200 zł, a 600 zł na rok. Dodatkowo, niektórzy pracodawcy w szczególności korporacje oferują zniżki na okulary zakupione w konkretnych salonach optycznych lub sieciach optycznych.


Jakie okulary mogę kupić w ramach dofinansowania?


Dofinansowanie okularów przez pracodawcę może być udzielone na każdy rodzaj rodzaj okularów korekcyjnych w szczególności okulary z antyrefleksem oraz okulary do komputera. Jednak możesz nie uzyskać pełnej kwoty która pokryje koszty zakupu całej nowej pary okularów. Jeśli Twój pracodawca pokrywa 100% kosztów wtedy otrzymasz zwrot za okulary w całości łącznie z soczewkami okularowymi. Jeśli wybierzesz oprawki znanych projektantów mody może okazać się, że Twoje dofinansowanie do okularów korekcyjnych pokryje tylko część kwoty.Jak ubiegać się o dofinansowanie do okularów od pracodawcy?


Jeśli spełniasz kwalifikacje do pełnego lub częściowego pokrycia kosztów okularów i oprawek, możesz ubiegać się o pomoc finansową. Zanim to zrobisz, upewnij się, że posiadasz paragon lub fakturę zawierającą odpowiednie informację przede wszystkim imię i nazwisko. Następnie zabierz ten formularz w połączeniu z dokumentacją medyczną do pracodawcy lub odpowiedniego działu, a następnie wypełnij stosowne dokumenty. Zwrot kosztów otrzymasz dopiero po zakończeniu formalności - pracodawca decyduje o wysokości przyznawanej kwoty, więc może ona nie pokryć całego kosztu zakupu nowych oprawek i soczewek do okularów.


Dofinansowanie do zakupu okularów z MOPS.


Jest również możliwość uzyskania pomocy finansowej z MOPS lub PCPR. Jednak jest to pomoc z przeznaczeniem wyłącznie na szkła okularowe, a nie całe okulary razem z oprawką. Dodatkowo kwoty refundacji są niskie, zdecydowanie niższe niż w przypadku dofinansowania u pracodawcy. Ponadto, jeśli zdecydujesz się na MOPS lub PCPR, będziesz ograniczony do zakupu okularów w określonych salonach optycznych, które są partnerami tych organizacji - podobnie jak w przypadku salonów wspieranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.


Komu przysługuje dofinansowanie do okularów z PFRON?


Jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności, to możesz mieć prawo do otrzymania pieniędzy na okulary z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Należy zaznaczyć, że sprawa powinna dotyczyć konkretnie wady wzroku. Aby ubiegać się o dofinansowanie, należy uzyskać zlecenie na zakup okularów od pracownika służby zdrowia i zatwierdzić je w lokalnym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, następnie możesz udać się do optyka po nowe okulary.


Jak uzyskać dofinansowanie na okulary na własnej działalności?


Prowadzisz działalność gospodarczą i chciałbyś odliczyć zakup okularów? Jeśli masz taką możliwość sugerujemy abyś dotarł bezpośrednio do swojego doradcy podatkowego, który oceni rodzaj prowadzonej działalności i możliwości ujęcia w kosztach tego typu zakup. Miej jednak na uwadze, że odpis na okulary w ramach własnego przedsiębiorstwa został zakwestionowany przez kierowników Urzędu Skarbowego, ponieważ koszt ten jest traktowany jako wydatek indywidualny - dotyczy to wszystkich wydatków związanych ze zdrowiem osoby fizycznej i prowadzeniem działalności gospodarczej.


Refundacja okularów przez NFZ - co musisz wiedzieć?

  • umów się na wizytę do okulisty NFZ - aby móc się do niego udać, musisz najpierw otrzymać skierowanie do okulisty zatrudnionego przez NFZ od lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli uzna on, że potrzebujesz okularów, wystawi Ci receptę, która będzie refundowana przez NFZ. Udanie się do specjalisty, który nie ma umowy z NFZ, wykluczy możliwość uzyskania jakichkolwiek pieniędzy.

  • zlokalizuj placówkę NFZ - po nabyciu recepty na okulary, powinieneś udać się do najbardziej pobliskiej placówki lub oddziału NFZ, aby zweryfikować, czy jesteś zakwalifikowany do otrzymania okularów z NFZ.

  • Salon Optyczny współpracujący z NFZ - kolejnym etapem jest zlokalizowanie optyka, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Po wykonaniu tej czynności można błyskawicznie przeprowadzić transakcję, dzięki której otrzymamy rabat na nowe okulary.

Dodatek na okulary korekcyjne uzależniony jest od wielkości wady wzroku. Jeśli wada dorosłego człowieka mieści się w granicach +/- 6 dioptrii, będzie on mógł otrzymać zwrot kosztów w wysokości 17,5 zł za każde ze szkieł. Dotyczy to zarówno osób dalekowzrocznych, jak i krótkowzrocznych. Niemniej jednak, jeśli problem ze wzrokiem jest poważniejszy, można liczyć na większe wynagrodzenie za okulary, czyli 35 zł za sztukę. Natomiast dzieci, których wada nie przekracza +/- 6 dioptrii są w stanie zaoszczędzić do 35 złotych za szkła, a od +/- 6 dioptrii 50 złotych za szkło.

Obligatoryjnie kwota dofinansowania u dorosłych może odbywać się co 2 lata, a u dzieci nawet co 6 miesięcy.


Rabat w naszym sklepie - jaką refundacje otrzymam w Blueberry Optic?


W naszym Internetowym Salonie Optycznym nie mamy podpisanej umowy z NFZ jednak przygotowaliśmy specjalną ofertę umożliwiającą otrzymanie takiego samego rabatu jak w przypadku NFZ. W celu poznania konkretnej oferty prosimy o kontakt z naszym działem obsługi Klienta.


Czy pracownik może wziąć dofinansowanie od pracodawcy na soczewki kontaktowe?


Otrzymanie zwrotu kosztów za soczewki kontaktowe może być kłopotliwe. Pracodawcy nie są zobowiązani do rekompensaty za soczewki kontaktowe, chyba że lekarz przeprowadzający badanie wzroku wyraźnie stwierdzi, że noszenie soczewek przez pracownika do celów zawodowych jest niezbędne ze względu na stan zdrowia, warunki panujące w miejscu pracy, wadę wzroku lub inne wyjaśnienia związane z bezpieczeństwem.Potrzebujesz nowych oprawek?


Sprawdź nasze najnowsze okulary damskie oraz okulary męskie !

Comments


Bestsellery

bottom of page