top of page

Rodzaje antyrefleksu w okularach - czym jest powłoka antyrefleksyjna?

Powłoka antyrefleksyjna (zwana również „powłoką AR” lub „powłoką przeciwodblaskową”) poprawia kontrast widzenia i sprawia, że obraz jest przejrzysty, zmniejsza zmęczenie oczu redukując ból głowy i powoduje, że ​​Twoje oczy wyglądają bardziej naturalnie. Doskonale sprawdzą się podczas pracy w sztucznym oświetleniu, a dzięki ochronie UV w którą wyposażone są wszystkie soczewki okularowe redukowane zostają szkodliwe promienie światła słonecznego. Wynika to ze zdolności powłoki antyrefleksyjnej do eliminowania odbić od przedniej i tylnej powierzchni soczewek okularowych. Po redukcji odbić więcej światła przechodzi przez soczewki, aby polepszyć ostrość widzenia i mniej rozpraszać wzrok (zwłaszcza w nocy). Brak odbić i refleksów powoduje, że szkła okularowe już z podstawowym antyrefleksem są prawie niewidoczne, co poprawia wygląd, zwracając większą uwagę na oczy naszego rozmówcy pomagając nawiązać przy tym lepszy kontakt wzrokowy.


Czym jest powłoka antyrefleksyjna w okularach?

Spis treści:


Zalety powłoki antyrefleksyjnej.


Powłoka antyrefleksyjna w okularach jest szczególnie korzystna, gdy jest stosowana na soczewkach o wysokim indeksie, które odbijają więcej światła niż zwykłe soczewki plastikowe. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy współczynnik załamania materiału soczewki, tym więcej światła zostanie odbite od powierzchni soczewek. Na przykład zwykłe plastikowe soczewki odbijają około 8% światła emitowanego na soczewki, więc tylko 92% dostępnego światła dociera do oka.

Stosując antyrefleks o wysokim indeksie mogą odbijać do 50% więcej światła niż zwykłe soczewki z antyrefleksem, dzięki czemu oko ma do dyspozycji jeszcze więcej światła, a to ma przełożenie na przejrzystość obrazu. Może to być szczególnie ważne w warunkach słabego oświetlenia, na przykład podczas jazdy nocą. Dzisiejsze nowoczesne powłoki antyrefleksyjne mogą praktycznie wyeliminować odbicie światła od soczewek okularowych, pozwalając 99,5% dostępnego światła przejść przez soczewki i dostać się do oka, zapewniając dobre widzenie i niesamowity komfort użytkowania.

Eliminując odbicia, powłoka antyrefleksyjna sprawia, że ​​soczewki okularowe wyglądają prawie niewidocznie, dzięki czemu ludzie mogą wyraźniej widzieć Twoje oczy. Okulary antyrefleksyjne są również bardziej atrakcyjne, dzięki czemu możesz wyglądać dobrze w każdych warunkach oświetleniowych. Praktyczne zalety soczewek z powłoką antyrefleksyjną to ostrzejsze widzenie z mniejszym odblaskiem podczas jazdy nocą i większym komfortem podczas długotrwałego korzystania z komputera (w porównaniu z noszeniem soczewek okularowych bez powłoki AR).

Powłoka antyrefleksyjna to dobry pomysł na okulary przeciwsłoneczne. Eliminuje odblaski światła słonecznego odbijające się w Twoich oczach od tylnej powierzchni przyciemnianych szkieł, gdy słońce jest za tobą. Powłoka antyrefleksyjna jest nakładana tylko na tylną powierzchnię soczewek przeciwsłonecznych, ponieważ przez to jest on zupełnie niewidoczny.

Większość wysokiej jakości szkieł z antyrefleksem wyposażona jest w specjalne warstwy antyrefleksu które ułatwiają czyszczenie szkieł. Te hydrofobowe zabiegi powierzchniowe również odpychają wodę, zapobiegając tworzeniu się plam wodnych na szkłach. Niektóre soczewki antyrefleksyjne są wyposażone zarówno powłokę hydrofobowa, jak i oleofobową co oznacza, że ​​odpychają zarówno wodę, jak i tłuszcz.


Jak działa antyrefleks w okularach? Proces produkcji szkieł z antyrefleksem.


Antyrefleks jest specjalną powłoką nakładaną j na soczewki okularowe podczas wysoce zaawansowanego technologicznie procesu obejmującego technologię osadzania próżniowego. Pierwszym krokiem w procesie powlekania antyrefleksu jest dokładne oczyszczenie soczewek i sprawdzenie ich pod kątem widocznych i mikroskopijnych wad powierzchni. Nawet drobna smuga czy rysa na soczewce podczas procesu powlekania może spowodować wadliwą powłokę antyrefleksu.

Zazwyczaj linia produkcyjna obejmuje wiele kąpieli myjących i płuczących, w tym mycie ultradźwiękowe w celu usunięcia wszelkich śladów zanieczyszczeń powierzchniowych. Po tym następuje suszenie powietrzem i podgrzewanie soczewek w specjalnych piecach w celu dalszego usunięcia niepożądanej wilgoci i gazów z powierzchni soczewek.


Produkcja szkieł z antyrefleksem.

Soczewki są następnie ładowane do specjalnych metalowych stojaków ze sprężynowymi otworami, dzięki czemu soczewki są bezpiecznie trzymane, ale praktycznie wszystkie powierzchnie soczewek są odsłonięte w celu nałożenia powłoki. Statywy są następnie ładowane do komory powlekania. Drzwi komory są uszczelnione, a powietrze jest wypompowywane z komory w celu wytworzenia próżni.

Podczas gdy stojaki na soczewki obracają się w komorze powlekania, źródło zasilania w maszynie skupia wiązkę elektronów na małym tyglu zawierającym szereg tlenków metali w oddzielnych przedziałach. Gdy materiały powlekające są bombardowane elektronami, odparowują one w komorze powlekającej i przywierają do powierzchni soczewek, tworząc jednolitą, mikroskopijnie cienką warstwę optyczną na soczewce.


Czy moje okulary mają antyrefleks?


Jeśli chodzi o okulary z antyrefleksem to wcale nie jest trudno sprawdzić czy posiadają one właśnie to uszlachetnienie. Zatem czy moje okulary posiadają antyrefleks? Soczewki antyrefleksyjne zmniejszają ilość światła, które odbija się od powierzchni soczewek, co może pomóc zmniejszyć zmęczenie oczu i ułatwić widzenie w pewnych warunkach oświetleniowych. Aby dowiedzieć się, czy Twoje okulary mają soczewki antyrefleksyjne, nie musisz wybierać się do salonu optycznego. W większości przypadków poruszając okularami zobaczysz zielone, niebieskie lub bursztynowe refleksy co będzie świadczyło o tym, że Twoje okulary mają antyrefleks. Dodatkowo, jeśli kupujesz swoje oprawki online, możesz sprawdzić u producenta, czy oferuje on soczewki antyrefleksyjne jako opcję. Posiadanie soczewek antyrefleksyjnych może stanowić ogromną różnicę w jakości widzenia oraz w komforcie Twoich oczu podczas ich noszenia.


Jakie są kolory antyrefleksu?


Wyróżniamy kilka kolorów antyrefleksu. Główne rodzaje powłoka antyrefleksyjnych to: zielony, niebieskie lub bursztynowy.


  • Antyrefleks zielony - jest to podstawowa powłoka która chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ma charakterystyczną zielonkawą poświatę. Jest to doskonałe rozwiązanie na co dzień.


  • Antyrefleks niebieski (blue control) - posiadają go okulary do komputera. Stosuje się go jeśli osoba spędza więcej niż 3h dziennie z cyfrowymi urządzeniami. Jest to antyrefleks eliminujący działanie światła niebieskiego które jest szkodliwe dla naszych oczu. Głównym źródłem tego światła są urządzenia elektroniczne takiej jak smartphone, TV, komputer.


  • Antyrefleks bursztynowy - jest on przeznaczony dla osób które dużo podróżują o zmierzchu i w nocy za kierownicą auta. Zaletą tego antyrefleksu jest to, że odbija on refleksy światłem aut nadjeżdżających z przeciwka. Antyrefleks ten zapewnia optymalną transmisję światła przez soczewkę.


Najlepsze okulary z antyrefleksem?


Każdy producent powłok antyrefleksyjnych ma własną, zastrzeżoną formułę, ale ogólnie wszystkie powłoki antyrefleksyjne składają się z wielu mikroskopijnych warstw tlenków metali o naprzemiennie wysokim i niskim współczynniku załamania światła. Ponieważ każda warstwa wpływa na różne długości fal światła, im więcej warstw, tym więcej odbić jest neutralizowanych. Niektóre wysokiej jakości powłoki antyrefleksyjne mają do siedmiu warstw. W zależności od Twojego stylu życia, może wybrać konkretną markę powłoki antyrefleksyjnej. Jeśli spędzasz dużo czasu pracując przy komputerze, możesz skorzystać z powłoki antyrefleksyjnej, która filtruje niebieskie światło.

Większość soczewek z tą powłoką antyrefleksyjną ma bardzo słabą barwę resztkową, zwykle zieloną lub niebieską, charakterystyczną dla danej marki powłoki. Powłoki antyrefleksyjne są niesamowicie cienkie. Cały stos wielowarstwowych powłok antyrefleksu ma na ogół tylko około 0,2 do 0,3 mikrona grubości lub około 0,02 procent (dwie setne części 1 procenta) grubości standardowej soczewki okularowej. Jeśli chodzi o okulary damskie z antyrefleksem to poniżej znajdziesz nasze propozycje:

Okulary z powłoką antyrefleksyjną jaka cena?


Ceny szkieł z antyrefleksem mogą być bardzo różne w zależności od np. wady wzroku, producenta, technologii wykonania. W Blueberry Optic wszystkie dostępne okulary korekcyjne wykonujemy ze szkłami z antyrefleksem, ponieważ uważamy, że powinien być to powszechny standard. Ceny całych okularów ze szkłami z antyrefleksem rozpoczynają się od 299 zł. Inwestując w okulary z antyrefleksem, inwestujesz również w swoje dobre samopoczucie, lepszy sen oraz zdrowie Twoich oczu.


Jak pielęgnować okulary z antyrefleksem?


Do czyszczenia soczewek z powłoką antyrefleksyjną używaj wyłącznie produktów zalecanych przez optyków. Środki do czyszczenia soczewek zawierające żrące chemikalia mogą uszkodzić powłokę antyrefleksyjną. Nie próbuj również czyścić szkieł bez uprzedniego ich zmoczenia dzięki czemu pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń. Używanie suchej szmatki na suchym szkle może spowodować zarysowania. Powłoka antyrefleksyjna eliminuje odbicia światła, które mogą maskować wady powierzchni soczewki, drobne rysy są często bardziej widoczne na soczewkach z powłoką antyrefleksyjną niż na soczewkach bez antyrefleksu. Do wycierania używaj delikatnej ściereczki z mikrofibry.


Jak czyścić okulary z antyrefleksem?

Potrzebujesz nowych oprawek?


Sprawdź nasze najnowsze okulary korekcyjne !

Comments


Bestsellery