top of page

Różnice między zaćmą a jaskrą. Objawy oraz kluczowe aspekty leczenia obu chorób oczu.

Oczy są jednym z najważniejszych zmysłów, a ich zdrowie odgrywa kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu. W dzisiejszym artykule zgłębimy dwie często mylone ze sobą schorzenia oczu - zaćmę i jaskrę. Odkryjemy różnice między nimi, ich wpływ na zdrowie oczu oraz różnorodne metody leczenia. Poprzez lepsze zrozumienie tych schorzeń, możemy lepiej chronić nasze oczy i zadbać o nasz cenny zmysł wzroku. Przyjrzyjmy się bliżej, co odróżnia te dwa stanowiska i jak można skutecznie zarządzać ich leczeniem.


Jak wygląda zaćma oka?

Spis Treści:


Zaćma i jaskra to dwie różne choroby oczu, z którymi ludzie często się spotykają. Choć obie mogą wpłynąć na jakość widzenia, ich przyczyny, objawy i leczenie są zupełnie odmienne. Zrozumienie tych różnic może być kluczowe dla wczesnej identyfikacji i skutecznego leczenia obu schorzeń.


Czym jest zaćma?


Zaćma to choroba gałki ocznej polegająca na stopniowym zmętnieniu soczewki oka. Soczewka, która normalnie jest przezroczysta, staje się mglista lub zamglona. To pogorszenie przejrzystości prowadzi do utraty ostrości widzenia. W większości przypadków jest to wynik procesu starzenia się, choć może być również spowodowane urazami, promieniowaniem UV lub chorobami układu immunologicznego (cukrzyca). Zabieg usunięcia zaćmy przeprowadzany jest operacyjnie. Ważne jest aby wcześnie i dobrze zdiagnozować tą chorobę.


Czym jest jaskra?


Jaskra jest schorzeniem, które powstaje na skutek uszkodzenia nerwu wzrokowego. Charakteryzuje się ona wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego, co prowadzi do stopniowej utraty pola widzenia. Jest to często schorzenie postępujące, które, może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku, a nawet całkowitej ślepoty. Jaskra może mieć różne formy, ale najczęstsza to jaskra otwartego kąta. W przypadku tej choroby bardzo ważna jest profilaktyka narządu wzroku jakim jest oko. Poprzez regularne badanie możemy wcześnie zdiagnozować chorobę i i podjąć leczenie zapobiegawcze.


Główne różnice między zaćmą a jaskrą.


Jaska a zaćma często pacjenci mylą te dwa pojęcia, jednak różnica między nimi jest ogromna. Zatem czym się różnią? Zaćma to głównie problem z soczewką oka. Jej zmętnienie prowadzi do pogorszenia ostrości widzenia. W wyraźnym widzeniu nie pomogą również okulary. Najpopularniejszą klasyfikacją zaćmy jest tzw. zaćma starcza która dotyka osoby w podeszłym wieku. Z kolei jaskra jest związana z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, co prowadzi do stopniowej utraty pola widzenia. To dwie zupełnie różne przyczyny utraty wzroku, jedna związana z fizycznymi zmianami w oku, a druga z uszkodzeniem nerwu.


Jednakże, istnieje również istotna różnica w niepokojących objawach. Zaćma objawia się pogorszeniem ostrości widzenia oraz zmienionym postrzeganiem barw. Z kolei jaskra może dawać objawy takie jak bóle głowy, bóle oczu, a także stopniową utratę pola widzenia, zazwyczaj zaczynającą się od zewnętrznych obszarów. Dlatego tak ważna jest regularna wizyta u okulisty lub optometrysty.

Objawy i diagnoza.


Objawy zaćmy mogą być stopniowe. Początkowo mogą to być trudności z widzeniem szczegółów, pogorszenie wizji nocnej, a nawet zmienione odczucie kolorów. Diagnoza polega na badaniu okulistycznym, w którym lekarz ocenia zmiany w soczewce oka. Podczas wizyty u okulisty przeprowadzony będzie również szczegółowy wywiad w którym pacjent opowiada o swoich dolegliwościach.


Objawy jaskry mogą być subtelne na początku i często niezauważalne. Mogą obejmować bóle głowy, bóle oczu, zmniejszoną ostrość widzenia i nawet halucynacje wzrokowe. Diagnoza choroby oczu jaką jest jest jaskra wymaga dokładnych badań, w tym pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badania dna oka.


Leczenie zaćmy i jaskry.


Leczenie zaćmy zazwyczaj polega na chirurgicznym usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu soczewki sztucznej. Jest to procedura często wykonywana i skuteczna, przywracająca ostrość widzenia. Sam zabieg usunięcia zaćmy nie trwa długo bo około 15 - 20 min. Po operacji zaćmy z reguły pacjent wychodzi ze szpitala tego samego dnia. Pacjenci muszą stosować odpowiednie krople do oczu oraz przepisane przez lekarza oraz unikać schylania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Dźwiganie powoduje wzrost ciśnienia gałki ocznej przez co może źle wpłynąć na proces gojenia.

Leczenie jaskry zazwyczaj koncentruje się na obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego w celu zatrzymania lub opóźnienia progresji choroby. Metody leczenia obejmują:

  • Krople do oczu - są to leki, które stosuje się bezpośrednio do oka, zmniejszając produkcję płynu w oku lub zwiększając jego odpływ, co obniża ciśnienie w gałce ocznej. Regularne stosowanie kropli jest kluczowe dla kontroli ciśnienia wewnątrzgałkowego.

  • Leki doustne - w niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki doustne, które pomagają w obniżeniu ciśnienia w oku. Te leki mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z kroplami do oczu.

  • Laseroterapia - laserowy zabieg trabekuloplastyki lub irydektomii może być zalecany, aby poprawić odpływ płynu w oku i obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe.

  • Procedury chirurgiczne - w przypadkach, gdy inne metody leczenia nie są skuteczne, chirurgiczne metody interwencji mogą być stosowane. Chirurgia może obejmować trabekulektomię, czyli stworzenie nowego przewodu drenażowego dla płynu w oku, aby obniżyć ciśnienie.

Leczenie jaskry jest długotrwałe i wymaga regularnych kontroli u okulisty w celu monitorowania ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz stopnia postępu choroby. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla ograniczenia uszkodzeń nerwu wzrokowego i zachowania zdolności wzrokowej. W przypadku jakichkolwiek objawów, zaleca się jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem okulistą w celu właściwej oceny i leczenia.


Podsumowanie


Podsumowując, zaćma i jaskra są dwoma różnymi schorzeniami oczu, które wpływają na zdolność widzenia. Ich rozpoznanie i leczenie wymagają różnych podejść. Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie są kluczowe dla utrzymania zdrowia oczu i jakości życia.
Potrzebujesz nowych okularów?


Sprawdź nasze najnowsze okulary damskie oraz okulary męskie !

Comments


Bestsellery

bottom of page