top of page

Czym jest astygmatyzm? Objawy i leczenie astygmatyzmu.

Astygmatyzm jest jedną z najczęstszych wad wzroku, która wpływa na sposób, w jaki gałki oczne skupiają światło w układzie optycznym. Wada ta może prowadzić do zniekształceń obrazu, zamazywania obrazu, bólu głowy i zmęczenia wzroku. Przyczyny astygmatyzmu mogą obejmować genetykę, wady w budowie gałki ocznej i uszkodzenia gałki ocznej. O ewentualnej obecności astygmatyzmu dowiesz się u specjalisty optometrysty lub okulisty podczas badania ostrości widzenia. Poniżej odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące astygmatyzmu.


Co to jest astygmatyzm?

Spis treści:


Co to jest astygmatyzm?


Astygmatyzm to wada wzroku, która wpływa na sposób, w jaki gałki oczne skupiają światło. W normalnym wzroku gałki oczne skupiają światło równomiernie, co pozwala na uzyskanie wyraźnego obrazu. W przypadku astygmatyzmu, gałki oczne skupiają światło nierównomiernie, co prowadzi do zniekształceń i zamazywania obrazów, mrużenia oczu. Astygmatyzm może wpłynąć na widzenie na odległość i z bliska, a także na percepcję kolorów. Wada ta może występować samodzielnie lub w połączeniu z innymi wadami wzroku, takimi jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Astygmatyzm może pojawić się również podczas ciąży ze względu na wahania hormonalne kobiety. Dowiedz się więcej na temat pogorszenia wzroku w ciąży.


Jakie są objawy astygmatyzmu?


Objawy astygmatyzmu mogą się różnić u każdej osoby i zależeć od stopnia wady. Poniżej przedstawiamy najczęstsze objawy astygmatyzmu:

Zniekształcenia obrazu - obraz widziany przez osobę z astygmatyzmem może być zniekształcony, co oznacza, że linie proste lub krzywe mogą wydawać się zakrzywione lub faliste.


  • Zamazywanie obrazu - astygmatyzm może również prowadzić do zamazywania obrazu, co oznacza, że obraz widziany przez osobę z astygmatyzmem może być nieostry i niewyraźny.

  • Bóle głowy i zmęczenie wzroku - osoby z astygmatyzmem mogą doświadczać bólu głowy i zmęczenia wzroku, szczególnie podczas wykonywania zadań wymagających skupienia wzroku na jednym punkcie przez dłuższy czas.

  • Trudności w czytaniu - astygmatyzm może utrudniać czytanie, zwłaszcza w przypadku tekstu drukowanego lub drobnej czcionki.Co powoduje astygmatyzm?


Przyczyny astygmatyzmu są różne i mogą obejmować:


  • Genetyka - astygmatyzm może być dziedziczny i występować u innych członków rodziny.

  • Wady w budowie gałki takie jak krzywizna rogówki lub soczewki, mogą powodować astygmatyzm.

  • Uszkodzenia gałki ocznej takie jak urazy, operacje lub choroby, mogą również przyczynić się do astygmatyzmu.


Jak diagnozować astygmatyzm?


Astygmatyzm może być diagnozowany podczas standardowego badania wzroku, które obejmuje testy na widzenie z bliska i z daleka oraz testy na skupienie wzroku na punkcie. Lekarz może również przeprowadzić testy specjalistyczne, takie jak refraktometria lub keratometria, aby dokładniej zbadać krzywiznę rogówki i soczewki.
Test na astygmatyzm na czym polega?


Test na astygmatyzm ma na celu zidentyfikowanie tej wady wzroku. Polega na ocenie kształtu rogówki i pomiarze refrakcji oka, czyli sposobie, w jaki światło jest złamywane i skupiane na siatkówce. Istnieje kilka różnych metod przeprowadzania testu na astygmatyzm, a ostateczna decyzja zależy od preferencji i umiejętności okulisty.


Najczęściej stosowanymi testami na astygmatyzm są:

  1. Test Snellena - pacjent patrzy na tablicę z literami lub symbolami umieszczoną na pewnej odległości. Lekarz zmienia soczewki w okularach, a pacjent informuje, które soczewki zapewniają mu najlepsze widzenie.

  2. Refraktometria automatyczna - to szybka i nieinwazyjna metoda pomiaru refrakcji oka. Pacjent patrzy na obiekt wewnątrz refraktometru, który automatycznie dokonuje pomiaru i określa, jakie soczewki korygujące są potrzebne.

  3. Keratometria - jest to pomiar krzywizny rogówki. Lekarz używa specjalnego urządzenia, nazywanego keratometrem, aby zmierzyć krzywiznę rogówki i ocenić jej kształt.

  4. Test astygmatyzmu cylindrycznego - jest to test polegający na umieszczeniu w okularach cylindrycznej soczewki o różnej mocy. Pacjent informuje, w którym ustawieniu widzi najwyraźniej.


Astygmatyzm test na obecność.

W zależności od wyników testu na astygmatyzm, okulista będzie mógł ustalić, czy występuje wada wzroku i jakie są jej parametry. Na tej podstawie można dobrać odpowiednie soczewki korygujące lub zalecić inne metody leczenia, takie jak soczewki kontaktowe lub chirurgia refrakcyjna. Ważne jest regularne wykonywanie badań wzroku, aby wczesne wykrycie i skuteczne zarządzanie astygmatyzmem.


Czy da się wyleczyć astygmatyzm?


Leczenie astygmatyzmu może obejmować noszenie okularów lub soczewek kontaktowych, które korygują wadę wzroku. W niektórych przypadkach można zastosować operację, taką jak LASIK lub PRK, aby zmienić krzywiznę rogówki i poprawić widzenie. Szkła cylindryczne wykonuje się również w okularach progresywnych. Dowiedz się również jaki wybrać rozmiar okularów.


Okulary i soczewki kontaktowe są często wybierane jako pierwszy wybór leczenia astygmatyzmu. Lekarz może przepisać okulary lub soczewki kontaktowe z korekcją cylindryczną, która skoryguje nierównomierność skupienia światła. Okulary z antyrefleksem i soczewki kontaktowe są bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia astygmatyzmu i mogą być stosowane przez większość osób z tą wadą.