top of page
Rozmiar okularów.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych? 

Zastanawiasz się pewnie jak wybrać odpowiedni rozmiar okularów dokonując zakupu przez Internet. Oto klika metod jak zrobić to poprawnie!

Zastanawiasz się pewnie jak wybrać odpowiedni rozmiar okularów dokonując zakupu przez Internet. Oto klika metod jak zrobić to poprawnie!

Kiedy kupujesz nową parę okularów, Twoja lista rzeczy do zrobienia może się wydłużyć. Od potencjalnej zmiany wady wzroku, przez wybór ulubionego kształtu czy też marki okularów, po decyzję na temat rodzajów soczewek i powłok antyrefleksyjnych - jest wiele rzeczy do rozwikłania. Pośród tych wszystkich rozważań łatwo zapomnieć o jeszcze jednym najważniejszym aspekcie, prawidłowym dopasowaniu okularów.

Każdy, komu kiedykolwiek spadły z twarzy okulary, wie, że dobry dobór okularów to podstawa, ale dopasowanie to coś więcej niż tylko kwestia wygody i komfortu. Źle dopasowane okulary mogą powodować zmęczenie oczu, bóle głowy i zaburzenia widzenia.

Jak prawidłowo dobrać okulary w oparciu o podane parametry? Jak duże znaczenie ma rozmiar oprawek? W tym artykule przeprowadzimy Cię przez proces wyszukiwania oprawek odpowiednich dla Twojego kształtu twarzy.

Co decyduje o dobrym dopasowaniu Twoich okularów?

Okulary mogą mieć tę samą podstawową konstrukcję, ale istnieje wiele różnic między poszczególnymi oprawkami, które mogą mieć wpływ na prawidłowe dopasowanie okularów. Dodatkowo, Twój unikalny kształt twarzy oraz oczu definiuje w których okularach będzie Ci dobrze.

Szerokość oprawek korekcyjnych.

Szerokość oprawek okularów powinna odpowiadać szerokości twarzy w skroniach. Innymi słowy, oprawki nie powinny wystawać zbyt daleko poza boki twarzy. Jeśli nosisz oprawki, które są dla Ciebie za szerokie, Twoje oczy nie będą wyśrodkowane w centralnej części szkła.

Rozmiar okularów.

Najważniejsze wymiary oprawek można zazwyczaj znaleźć wydrukowane lub wygrawerowane na wewnętrznej stronie zausznika okularów. Pomiary te składają się z trzech liczb, reprezentujących szerokość szkła, szerokość mostka i długość zausznika (w milimetrach).

  • Szerokość soczewki - szerokość jednej soczewki.

  • Szerokość mostka - najkrótsza odległość między dwiema soczewkami, która obejmuje łączącą je poprzeczkę (mostek)

  • Długość zausznika - długość każdego ramienia zausznika mierzona od zawiasu do czubka. Pomiary są zazwyczaj wymienione w powyższej kolejności.

Jeśli masz parę okularów, które bardzo dobrze Ci pasują, wybierając kolejną parę oprawek możesz sugerować się właśnie tym rozmiarem.

Jednak pomiary nie zawsze wystarczą do idealnego dopasowania i nie można tylko i wyłącznie na nich polegać, aby stwierdzić, czy okulary będą dobrze wyglądać na Twojej twarzy. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Tiny Sprawdź

JAK ODCZYTAĆ ROZMIAR OKULARÓW Z ZAUSZNIKA?

Wymiary oprawki możesz znaleźć na wewnętrznej części zausznika.

DŁUGOŚĆ TARCZY

MOSTEK

DŁUGOŚĆ ZAUSZNIKA

54-18-140

W MILIMETRACH

Długość tarczy

Mostek

Długość zausznika

Kształt twarzy i głowy.

Kształt twarzy może również wpływać na dopasowanie okularów. Nie ma dwóch osób o takich samych uszach, brwiach i kościach policzkowych. Jeśli nie jesteś identycznym bliźniakiem, musisz znaleźć swój idealny styl i kształt okularów.

Możesz także poszukać wskazówek na temat najlepszych okularów dopasowanych do kształtu Twojej twarzy, ale pamiętaj, że te wskazówki należy zawsze traktować jako sugestie. Jeśli chodzi o styl, kieruj się swoimi upodobaniami!

Okulary 2w1 z Nakładką Przeciwsłoneczną

Jak wybrać idealny rozmiar okularów?

Nawet gdy siedzą stabilnie, okulary wchodzą w interakcję z kilkoma różnymi częściami twarzy. Zwróć uwagę, jak dana oprawka wygląda w przypadku każdej z poniższych funkcji.

Prawidłowy układ okularów względem oczu.

Szkła okularów powinny być wyśrodkowane względem oczu, tak aby źrenice patrzyły przez środek każdej soczewki. Zasada ta obowiązuje zarówno w poziomie, jak i w pionie. Twoje oczy nie powinny znajdować się zbyt daleko górnej lub dolnej krawędzi okularów, a także pośrodku prawej i lewej krawędzi szkła.

Okulary układ względem brwi.

Oprawki nie powinny zasłaniać brwi ani znajdować się wyżej. Innymi słowy, upewnij się, że brwi są widoczne nad wierzchołkami okularów - jest to ważne ze względu na pokazywanie emocji i mimiki twarzy.

Okulary opierają się na policzkach?

Okulary nie powinny dotykać policzków ani unosić się wraz z nimi, gdy się uśmiechasz. Zamiast tego powinny wygodnie siedzieć nad policzkami.

Jak powinny układać się okulary na nosie?

Mostek okularów (lub ich noski) powinny swobodnie przylegać do nosa, bez uczucia ucisku. nie powinny też zsuwać się po nosie. Okulary powinny być również prosto ułożone, nie mogą przechylać się na lewo i prawo, muszą opierać się stabilnie o nos.

Kolejnym częstym pytaniem jest: gdzie powinny znajdować się okulary na nosie? Okulary nie powinny być wsunięte tak głęboko w nos, aby znajdowały się zbyt blisko oczu lub przyciskały do ​​innych części twarzy, ani tak nisko w dół nosa, aby trzeba było kierować wzrok w dół. Nie możemy jednak podać sztywnych reguł, ponieważ każdy ma inny nos. Ważne jest, aby okulary pozostawały wyważone, wygodne i nieruchome.

Dopasowanie anatomiczne okularów.

Zauszniki okularów powinny znajdować się na czubkach uszu bez zauważalnego nacisku. Jeśli zausznik jest zagięty, zazwyczaj zagięcie to powinno zaczynać się w miejscu, w którym zausznik styka się z uchem. Jeśli pochylisz się do przodu, okulary nie powinny zsuwać się z uszu ani nosa. Komfort jest bardzo ważny w szczególności dla osób które cały czas noszą okulary lub pracują w okularach np. w przypadku gdy kupili okulary do komputera które niwelują nadmiar światła niebieskiego. W naszym sklepie internetowym dostępne są również okulary zerówki.

Jak okulary powinny pasować do Twojego kształtu głowy?

Okulary nie powinny nigdy sprawiać wrażenia, że ​​zbyt mocno przylegają do boków głowy. Jednocześnie nie powinny być też chwiejne ani luźne - powinieneś móc potrząsnąć głową, tak aby okulary nie przesuwały się z miejsca.

Jak sprawdzić, czy okulary mi pasują?

Masz założone okulary i masz pewność, że są dopasowane do Twoich rysów twarzy na wszystkie sposoby opisane powyżej. Mimo to coś może być nie tak. Czego powinieneś szukać? Oto kilka przykładów.

Czy okulary powinny być ciasne?

Okulary nigdy nie powinny być nieprzyjemnie ciasne ani zbyt zauważalne na twarzy. W rzeczywistości osoby noszące okulary przez długi czas mogą zapomnieć, że one w ogólne tam są! Nie powinny być też zbyt luźne ani niestabilne. Dobra zasada, jeśli stale przypominasz sobie, że masz okulary na twarzy, mogą być za ciasne lub za luźne.

Po czym poznać, że Twoje okulary są za duże?

Za duże okulary będą sprawiać wrażenie, jakby zsuwały się z twarzy i uszu. Często będą zbyt szerokie w stosunku do twarzy, a soczewki wystają zbyt daleko poza boki. Jeśli Twoje oczy wyglądają jakby były zbyt blisko siebie (lub blisko mostka okularowego), to kolejny sygnał, że Twoje okulary mogą być za duże.

Po czym poznać, że Twoje okulary są za małe?

Zbyt małe okulary często będą nieprzyjemnie przylegać do boków głowy lub na uszach. Okulary mogą powodować zbyt duży nacisk na skronie lub grzbiet nosa, a oczy mogą być ułożone bliżej zewnętrznych krawędzi okularów, a nie pośrodku. Dodatkowo po zdjęciu za ciasnych okularów na twarzy pozostaną zaczerwienienia w miejscach gdzie oprawka lub zausznik zbyt mocno uciska skórę.

Po czym poznać, że Twoje okulary są krzywe?

Jeśli Twoje okulary są przechylone na jedną stronę lub nierówne na twarzy, spójrz w lustro i sprawdź, czy nie są krzywe. Ludzie często mają brwi (a nawet uszy) na nieco innych poziomach, więc nie oceniaj prostości okularów na podstawie ich umiejscowienia względem brwi – zamiast tego spójrz na dolną część oczu.

WSZYSTKIE MODELE OKULARÓW

A co jeśli Twoje okulary nie pasują idealnie?

Potrzebujesz wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów ze źle dopasowanymi okularami? Przeczytaj poniższe scenariusze, aby zdiagnozować problem.

  • ​Okulary ciągle zsuwają się z twarzy - oprawki mogą być za wąskie lub mogą być ogólnie za luźne.

  • Zauszniki wbijają się za uszami - Twoje okulary są za ciasne lub zauszniki wymagają regulacji. Zawsze zalecamy zabranie oprawek do optyka w celu profesjonalnej regulacji. (dostosowujemy oprawki bezpłatnie w naszych punktach sprzedaży) Jeśli musisz regulować okulary w domu, rób to z najwyższą ostrożnością.

  • Okulary podrażniają nos lub pozostawiają czerwone ślady na skórze - oprawki prawdopodobnie są za ciasne. Jeśli wszystko inne jest w porządku, możesz rozważyć zakup okularów z regulowanymi nanośnikami jako alternatywę.

  • Okulary dotykają policzków - jeśli okulary mają regulowane nanośniki może zaistnieć potrzeba ich ustawienia w taki sposób, aby oprawki były bardziej odsunięte od twarzy i policzków. Jeśli problem będzie się powtarzał w przypadku różnych oprawek, możesz być doskonałym kandydatem na okulary prostokątne. Oprawki te są przeznaczone dla osób z niskim grzbietem nosa, szeroką twarzą i/lub wysokimi kośćmi policzkowymi.

 

  • Okulary powodują bóle głowy - bóle głowy mogą być spowodowane nieodpowiednimi okularami lub okularami niezgodnymi z receptą. Jeśli podczas noszenia okularów odczuwasz bóle głowy, umów się na badanie wzroku u okulisty, aby ustalić źródło problemu.

Sprawdź, które z naszych okularów pasują Ci najlepiej.

Jak wybrać rozmiar okularów?

Rozmiar okularów przeciwsłonecznych?

Wszystkie powyższe porady dotyczą zarówno okularów przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych. Jednak soczewki okularów przeciwsłonecznych są często większe niż zwykłe soczewki okularowe, aby zapewnić dodatkową ochronę przed światłem słonecznym i promieniami UV. Jeśli jesteś fanką stylu oversize, nie bój się okularów przeciwsłonecznych, które są dużo większe - i lekko zasłaniają Ci brwi.

W Blueberry Optic jesteśmy ekspertami w doborze okularów.

W większości przypadków, jeśli masz problemy z dopasowaniem okularów, powinieneś skonsultować się z optykiem. Pomożemy Ci dopasować okulary lub w razie potrzeby zaproponować odpowiedni model modnych okularów.

Niezależnie od tego, czy musisz nosić okulary przez cały dzień, czy tylko w określonych okolicznościach, nigdy nie powinny one powodować dyskomfortu. Upewnij się, że wybierasz najlepsze dopasowanie do twarzy i najlepszy komfort dla oczu!

Bestsellery

bottom of page