Szukaj

Krótkowidz, dalekowidz – wyjaśniamy oba terminy!Krótkowzroczność i dalekowzroczność to jedne z najczęściej występujących wad wzroku. Dotyczą one znacznej części ludzi na świecie, choć sporo z nich nawet nie jest tego świadomym.


Czym są te wady wzroku? Jakie są ich objawy? Jak je leczyć?

Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!


Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to wada wzroku, która polega przede wszystkim na nieostrym widzeniu obiektów, które znajdują się daleko od naszych oczu.

Co jest tego powodem?


Nasza gałka oczna jest zbyt długa lub rogówka zbyt wypukła. W skutku tego obraz docierający do oka powstaje przed siatkówką, zamiast na niej.


Jakie są objawy krótkowzroczności?


· Mrużenie oczu, by „złapać ostrość” oddalonych obiektów,

· Słabsze widzenie po zmroku,

· Tendencja do przysuwania przedmiotów bliżej siebie,

· Nadmierne przecieranie oczu,

· Nienaturalnie częste mruganie,

· Zawroty głowy i złe samopoczucie,

Co robić na zmęczone, piekące oczy?

Szkła okularowe dla krótkowidzów

Jeśli na co dzień towarzyszą Ci wyżej wymienione objawy, koniecznie udaj się na wizytę do specjalisty w celu dobrania odpowiednich dla Ciebie szkieł. W przypadku krótkowzroczności zostaną zaproponowane Ci te o ujemnej mocy, tzw. „minusy” , które przesuwając ognisko bezpośrednio na siatkówkę, poprawią ostrość Twojego widzenia - nawet przedmiotów znacznie od Ciebie oddalonych!


Czym jest dalekowzroczność?

Dalekowzroczność z kolei polega na niewyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko nas. Jest to spowodowane układaniem się obrazu za siatkówką naszego oka.

Co jest tego powodem?

W przeciwieństwie do krótkowzroczności, w przypadku dalekowzroczności nasza gałka oczna jest niewystarczająco długa lub rogówka jest zbyt płaska.


Jakie są objawy dalekowzroczności?


· Niewyraźne widzenie przedmiotów, które znajdują się blisko,

· Podwójne widzenie,

· Bóle głowy i oczu.


Szkła okularowe dla dalekowidzów


W tym przypadku specjalista dobiera szkła o dodatniej mocy, tzw. „plusy” , które przemieszczają punkt skupienia obrazu na siatkówkę, pozwalając na wyraźne widzenie, również z bliska.


Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie zarówno krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności oraz możliwie jak najszybsze wdrożenie leczenia. Dzięki temu jesteśmy w stanie powstrzymać rozwój tych wad wzroku i zminimalizować towarzyszące im objawy.


Masz pytania związane z tym tematem? Napisz do nas!

Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie z nich i rozwiać wszelkie wątpliwości 🙂👉 Więcej na: https://www.bboptic.com/Sprawdź naszą najnowszą kolekcję 👌