top of page

Czym jest krótkowzroczność i dalekowzroczność - wyjaśniamy oba terminy!

Krótkowzroczność i dalekowzroczność to jedne z najczęściej występujących wad wzroku. Dotyczą one znacznej części ludzi na świecie, choć sporo z nich nawet nie jest tego świadomym. Szacuje się, że stwierdzoną krótkowzroczność ma około 35 % całej populacji. Obserwujemy też przerażający wzrost krótkowidzów wśród najmłodszych pacjentów, dlatego tak ważne jest regularne badanie wzroku.


Jak rozpoznać krótkowzroczność i dalekowzroczność? Co należy robić i jak wygląda profilaktyka? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.Spis treści:Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to wada wzroku, która polega przede wszystkim na nieostrym widzeniu obiektów, które znajdują się daleko od naszych oczu. W dobie urządzeń elektronicznych przyrost osób z krótkowzrocznością jest ogromny. Coraz częściej problem dotyczy dzieci w wieku do 18 roku życia ze względu na nadużywanie urządzeń mobilnych takich jak np. telefon czy komputer. Przypomnę tylko, że ludzkie oko pełen rozwój osiąga w wieku 21 lat. Według badań dzieci spędzają średnio od 3 do 4 h dziennie przed ekranem telefonu. Jest to ewidentny powód do niepokoju!

Jak powstaje krótkowzroczność?


Nasza gałka oczna jest zbyt długa lub rogówka zbyt wypukła. W skutku tego obraz docierający do oka powstaje przed siatkówką, zamiast na niej. Główną przyczyną krótkowzroczności wśród młodych ludzi jest zbyt długie przebywanie w małych słabo oświetlonych pomieszczeniach oraz długa praca z urządzeniami elektronicznymi takimi jak komputer, telefon czy tablet, natomiast są pośrednie przyczyny i mogą, ale nie muszą mieć bezpośredniego wpływu na pogarszający się wzrok.


Jakie są objawy krótkowzroczności?


  • Mrużenie oczu, by „złapać ostrość” oddalonych obiektów,

  • Słabsze widzenie po zmroku,

  • Tendencja do przysuwania przedmiotów bliżej siebie,

  • Nadmierne przecieranie oczu,

  • Nienaturalnie częste mruganie,

  • Zawroty głowy i złe samopoczucie,


Co robić na zmęczone, piekące oczy?

Jakie są sposoby leczenia krótkowzroczności?

Jeśli na co dzień towarzyszą Ci wyżej wymienione objawy, koniecznie udaj się na wizytę do specjalisty w celu dobrania odpowiednich dla Ciebie szkieł. W przypadku krótkowzroczności zostaną zaproponowane Ci te o ujemnej mocy, tzw. „minusy”, które przesuwając ognisko bezpośrednio na siatkówkę, poprawią ostrość Twojego widzenia - nawet przedmiotów znacznie od Ciebie oddalonych!


Czym jest dalekowzroczność?

Dalekowzroczność z kolei polega na niewyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko nas. Jest to spowodowane układaniem się obrazu za siatkówką naszego oka. Najczęściej problem pojawia się po 40 roku życia i jest to proces na który nie mam wpływu. Jest to naturalne, że z czasem soczewka oka nie jest już tak elastyczna jak kiedyś.

Jak powstaje dalekowzroczność?

W przeciwieństwie do krótkowzroczności, w przypadku dalekowzroczności nasza gałka oczna jest niewystarczająco długa lub rogówka jest zbyt płaska. Powoduje to np. problem z odczytem drobnych tekstów oraz z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości. Z czasem zaczynamy odsuwać przedmioty, aby je lepiej zobaczyć dlatego dalekowzroczność często nazywa się syndromem długiej ręki.


Jakie są objawy dalekowzroczności?


  • Niewyraźne widzenie przedmiotów, które znajdują się blisko,

  • Podwójne widzenie,

  • Bóle głowy i oczu.


Jakie są sposoby leczenia dalekowzroczności?


W tym przypadku specjalista dobiera szkła o dodatniej mocy, tzw. „plusy”, które przemieszczają punkt skupienia obrazu na siatkówkę, pozwalając na wyraźne widzenie, również z bliska. Aktualnie są dostępne również laserowe metody korekcji wad wzroku, ale to już opiszemy w oddzielnym artykule.


Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie zarówno krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności oraz możliwie jak najszybsze wdrożenie leczenia. Dzięki temu jesteśmy w stanie powstrzymać rozwój tych wad wzroku i zminimalizować towarzyszące im objawy.


Masz pytania związane z tym tematem? Napisz do nas!

Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie z nich i rozwiać wszelkie wątpliwości
 

Sprawdź naszą najnowszą kolekcję:

Comments


Bestsellery

bottom of page