top of page

Czym jest krótkowzroczność i dalekowzroczność - wyjaśniamy oba terminy!

Krótkowzroczność i dalekowzroczność to jedne z najczęściej występujących wad wzroku. Dotyczą one znacznej części ludzi na świecie, choć sporo z nich nawet nie jest tego świadomym. Szacuje się, że stwierdzoną krótkowzroczność ma około 35 % całej populacji. Obserwujemy też przerażający wzrost krótkowidzów wśród najmłodszych pacjentów, dlatego tak ważne jest regularne badanie wzroku.


Jak rozpoznać krótkowzroczność i dalekowzroczność? Co należy robić i jak wygląda profilaktyka? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.Spis treści:

 1. Czym jest krótkowzroczność?

 2. Jak powstaje krótkowzroczność?

 3. Jakie są objawy krótkowzroczności?

 4. Jakie są sposoby leczenia krótkowzroczności?

 5. Czym jest dalekowzroczność?

 6. Jak powstaje dalekowzroczność?

 7. Jakie są objawy dalekowzroczności?

 8. Jakie są sposoby leczenia dalekowzroczności?Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to wada wzroku, która polega przede wszystkim na nieostrym widzeniu obiektów, które znajdują się daleko od naszych oczu. W dobie urządzeń elektronicznych przyrost osób z krótkowzrocznością jest ogromny. Coraz częściej problem dotyczy dzieci w wieku do 18 roku życia ze względu na nadużywanie urządzeń mobilnych takich jak np. telefon czy komputer. Przypomnę tylko, że ludzkie oko pełen rozwój osiąga w wieku 21 lat. Według badań dzieci spędzają średnio od 3 do 4 h dziennie przed ekranem telefonu. Jest to ewidentny powód do niepokoju!

Jak powstaje krótkowzroczność?


Nasza gałka oczna jest zbyt długa lub rogówka zbyt wypukła. W skutku tego obraz docierający do oka powstaje przed siatkówką, zamiast na niej. Główną przyczyną krótkowzroczności wśród młodych ludzi jest zbyt długie przebywanie w małych słabo oświetlonych pomieszczeniach oraz długa praca z urządzeniami elektronicznymi takimi jak komputer, telefon czy tablet, natomiast są pośrednie przyczyny i mogą, ale nie muszą mieć bezpośredniego wpływu na pogarszający się wzrok.


Jakie są objawy krótkowzroczności?


 • Mrużenie oczu, by „złapać ostrość” oddalonych obiektów,

 • Słabsze widzenie po zmroku,

 • Tendencja do przysuwania przedmiotów bliżej siebie,

 • Nadmierne przecieranie oczu,

 • Nienaturalnie częste mruganie,

 • Zawroty głowy i złe samopoczucie,


Co robić na zmęczone, piekące oczy?

Jakie są sposoby leczenia krótkowzroczności?

Jeśli na co dzień towarzyszą Ci wyżej wymienione objawy, koniecznie udaj się na wizytę do specjalisty w celu dobrania odpowiednich dla Ciebie szkieł. W przypadku krótkowzroczności zostaną zaproponowane Ci te o ujemnej mocy, tzw. „minusy”, które przesuwając ognisko bezpośrednio na siatkówkę, poprawią ostrość Twojego widzenia - nawet przedmiotów znacznie od Ciebie oddalonych!


Czym jest dalekowzroczność?

Dalekowzroczność z kolei polega na niewyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko nas. Jest to spowodowane układaniem się obrazu za siatkówką naszego oka. Najczęściej problem pojawia się po 40 roku życia i jest to proces na który nie mam wpływu. Jest to naturalne, że z czasem soczewka oka nie jest już tak elastyczna jak kiedyś.

Jak powstaje dalekowzroczność?

W przeciwieństwie do krótkowzroczności, w przypadku dalekowzroczności nasza gałka oczna jest niewystarczająco długa lub rogówka jest zbyt płaska. Powoduje to np. problem z odczytem drobnych tekstów oraz z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości. Z czasem zaczynamy odsuwać przedmioty, aby je lepiej zobaczyć dlatego dalekowzroczność często nazywa się syndromem długiej ręki.


Jakie są objawy dalekowzroczności?


 • Niewyraźne widzenie przedmiotów, które znajdują się blisko,

 • Podwójne widzenie,

 • Bóle głowy i oczu.


Jakie są sposoby leczenia dalekowzroczności?


W tym przypadku specjalista dobiera szkła o dodatniej mocy, tzw. „plusy”, które przemieszczają punkt skupienia obrazu na siatkówkę, pozwalając na wyraźne widzenie, również z bliska. Aktualnie są dostępne również laserowe metody korekcji wad wzroku, ale to już opiszemy w oddzielnym artykule.


Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie zarówno krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności oraz możliwie jak najszybsze wdrożenie leczenia. Dzięki temu jesteśmy w stanie powstrzymać rozwój tych wad wzroku i zminimalizować towarzyszące im objawy.


Masz pytania związane z tym tematem? Napisz do nas!

Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie z nich i rozwiać wszelkie wątpliwościWięcej na: https://www.bboptic.com/


 

Sprawdź naszą najnowszą kolekcję:

bottom of page