top of page

Dieta wspomagająca wzrok? Odpowiadamy, jakich witamin potrzebują nasze oczy!


Dieta wspomagająca nasze oczy.

Główną motywacją do zdrowego odżywiania większości z nas jest utrata zbędnych kilogramów, poprawa jakości ciała czy wysmuklenie sylwetki. Zupełnie zapominamy o tym, że nasze oczy do prawidłowego funkcjonowania również potrzebują regularnego dostarczania pewnych wartości odżywczych. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie produkty powinniście uwzględnić w swojej diecie, by zapewnić swojemu organizmowi wszystkich składników niezbędnych do utrzymania narządu wzroku w dobrej kondycji jak najdłużej? Jeśli nie, zapraszamy do lektury!

1. Witamina A

Za co odpowiada? Witamina A pełni istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu siatkówki oka, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych plamki żółtej oraz odpowiada za prawidłowe nawilżanie. Co powoduje jej niedobór? Jej niedobór powoduje kurzą ślepotę, czyli brak zdolności do wyraźnego widzenia po zmroku. Oprócz tego przyczynia się wysychania spojówek oraz do rogowacenia wierzchniej warstwy oka. W jakich produktach ją znajdziemy?

Produkty bogate w witaminę A to: marchew, szpinak, jarmuż, brokuły, natka pietruszki, wątróbka (drobiowa lub wieprzowa), nabiał, łosoś.

Opowiadamy jak dbać o swoje oczy.

2. Witamina C

Za co odpowiada? Witamina C jest przeciwutleniaczem, który wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych oraz kontroluje proces wytwarzania płynu łzowego. Jednocześnie zapobiega postępowi zaćmy czy zwyrodnieniu plamki żółtej, a także jest odpowiedzialna za odżywianie soczewki oka.


Co powoduje jej niedobór? Brak odpowiedniej ilości witaminy C w naszym organizmie może mieć poważne dla naszego zdrowia skutki, m.in. wylewy czy krwotoki podspojówkowe.

Witamina C

W jakich produktach ją znajdziemy?

Witaminę C znajdziemy w cytrusach takich jak cytryna czy grejpfrut, a także w innych owocach: kiwi, truskawkach, porzeczkach oraz w warzywach: kalafiorze, szpinaku czy brukselce.


3. Witamina E

Za co odpowiada? Witamina E to kolejny przeciwutleniacz, który pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu naszego wzroku - chroni nasze oczy, odpowiadając za ich sprawność oraz ostrość widzenia. Poza tym opóźnia procesy starzenia oraz obumieranie komórek, które tworzą tkanki gałki ocznej.

orzechy

Co powoduje jej niedobór?

Jej niedobór może bezpośrednio przyczynić się do ogólnego pogorszenia wzroku.

Na szczęście witamina E występuje w bardzo wielu produktach spożywczych, dlatego jej niedobór jest bardzo rzadko spotykany. W jakich produktach ją znajdziemy? Witaminę E znajdziemy w orzechach ziemnych i laskowych, migdałach, olejach roślinnych, pestkach dyni, słoneczniku, jajkach, mleku czy w zielonych warzywach.
4. Luteina

Za co odpowiada? Luteina chroni nasz wzrok przed uszkodzeniami oraz niszczącym działaniem promieniowania nie tylko słonecznego, ale także jonizującego, wytwarzanego przez komputery, tablety czy telewizory.


Co powoduje jej niedobór? Niedobór luteiny przyczynia się do rozwoju wad wzroku i chorób oczu, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej, prowadzące u osób dorosłych do ślepoty. W jakich produktach ją znajdziemy? Produkty bogate w luteinę to przede wszystkim zielone warzywa: szpinak, jarmuż, brokuły czy cukinia. Znajdziemy ją również w jeżynach oraz malinach, a także w dynii i papryce.
5. Kwasy omega-3

Za co odpowiadają? Zdrowe źródła tłuszczu pomagają utrzymać nasz narząd wzroku w dobrej kondycji. Ich prawidłowy poziom w naszym organizmie chroni oczy przed skutkami starzenia, a dokładniej zapobiega gromadzeniu się toksyn w nabłonku siatkówki. Oprócz tego wpływa na lepsze ukrwienie nerwu wzrokowego i przeciwdziała utracie wzroku.

Co powoduje ich niedobór? Niedobór kwasów omega-3 często jest przyczyną znacznej utraty wzroku, wywołanej przez zwyrodnienie plamki żółtej. W jakich produktach je znajdziemy? Nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziemy przede wszystkim w tłustych rybach morskich, tj. halibut, makrela, śledź, tuńczyk i łosoś.


Jesteśmy przekonani, że stosowanie diety bogatej w wyżej wymienione składniki nie tylko polepszy Twój wzrok, ale również wpłynie pozytywnie na cały organizm. Wprowadź do swojego menu na stałe produkty bogate w witaminy, minerały, luteinę oraz nienasycone kwasy tłuszczowe i ciesz się lepszą jakością widzenia. Twoje oczy Ci podziękują!

Spotkajmy się na www.bboptic.com 😊


 

Sprawdź naszą najnowszą kolekcję 👌

Comments


Bestsellery