top of page

Najlepsze okulary dla różnych kształtów twarzy

Wybierając parę okularów, prawdopodobnie będziesz brać pod uwagę długą listę czynników, od koloru, przez rozmiar, aż po dopasowanie. Zawężając poszukiwania idealnych oprawek, warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt: ​​kształt twarzy.

Znajomość kształtu twarzy może pomóc w doborze odpowiednich okularów. Niektóre oprawki mogą podkreślać cechy, które najbardziej chcesz podkreślić, lub współpracować z naturalnymi liniami i kątami twarzy, aby uzyskać zrównoważony wygląd.

Oczywiście kształt twarzy to tylko jeden (opcjonalny) element poszukiwania nowych okularów i nigdy nie powinien przeważać nad Twoim osobistym stylem i wygodą. Dopasowanie oprawek do kształtu twarzy nie jest nauką i na pewno nie jest to prawo, którego trzeba przestrzegać. Może to raczej pomóc w rozstrzygnięciu remisu, jeśli utkniesz pomiędzy kilkoma klatkami, które lubisz, lub stanowić zabawny element procesu zakupowego – najważniejszym słowem jest „zabawa”.

„Ale” – słyszymy, jak pytasz na ekranie: „Jaki mam kształt twarzy?” Nie martw się, pomożemy Ci to rozgryźć.

Jaki jest kształt mojej twarzy?

Nie ma dwóch osób o dokładnie takim samym kształcie twarzy (z wyjątkiem bliźniąt jednojajowych i klonów). Ale patrząc na przybliżone, ogólne kontury, możemy pogrupować kształty twarzy w sześć kategorii: okrągła, owalna, serce, kwadrat, trójkąt i romb.

Sprawdź poniższe opisy, aby dowiedzieć się, który z różnych kształtów twarzy masz. Zwykle kluczową rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, gdzie twarz jest najszersza, a gdzie najwęższa.

Jeszcze jedno zastrzeżenie: nie traktuj tych opisów jako ostatecznego końca. Twoja twarz może nie pasować dokładnie do żadnego z tych kształtów — po prostu szukasz najbliższego dopasowania.

Okrągły kształt twarzy

Okrągłe twarze mają zaokrąglone, gładkie rysy i mniej więcej równe proporcje – najszersza część czoła jest w przybliżeniu równa najszerszej części szczęki, a twarz jest mniej więcej tak długa, jak szeroka. Zasadniczo ładnie mapuje się na okręgu!

Osoby o okrągłych twarzach mają zwykle pełne policzki i ogólną miękkość rysów, co sprawia, że ​​wyglądają radośnie.

Owalny kształt twarzy

Owal jest najczęstszym kształtem twarzy. Charakteryzuje się bardzo lekkim zwężeniem czoła i brody, przy czym najszersza część twarzy opada na kości policzkowe. Alternatywnie, twarz może mieć równą szerokość na całej długości, od czoła do szczęki.

Podbródek i czoło są raczej zaokrąglone niż ostre, a twarz jest mniej więcej dwa razy dłuższa niż szersza. Uzyskany efekt jest proporcjonalny.

Jeśli uważasz, że masz owalną twarz, ale Twój podbródek, szczęka i/lub czoło są nieco bardziej kwadratowe lub kanciaste, niektórzy ludzie nazwaliby Twój kształt twarzy „prostokątnym” lub „podłużnym”. Ogólne wytyczne dotyczące twarzy owalnej będą nadal obowiązywać Ciebie!

Kształt twarzy serca

Twarz w kształcie serca (czasami nazywana twarzą trójkątną od podstawy) jest najszersza na czole i stopniowo zwęża się w dół, aż do zwężającej się szczęki i podbródka. Twarze o kształcie serca często mają wysokie kości policzkowe.

Kwadratowy kształt twarzy

Kwadratowy kształt twarzy definiują proste, kanciaste linie. Kości policzkowe powinny być mniej więcej tak daleko od siebie, jak szeroka jest szczęka i czoło, a podbródek często ma również wyraźnie zarysowane kąciki, a nie delikatnie zaokrągloną krzywiznę.

Ludzie często używają słowa „silny” do opisania kwadratowych twarzy – ich rysy są wyraźnie i wyraźnie zarysowane.

Trójkątny kształt twarzy

Trójkątny kształt twarzy, znany również jako trójkątny kształt twarzy z podstawą w dół, ma szeroką linię szczęki i węższe czoło. W miarę przesuwania się w górę od szczęki twarz staje się nieco węższa, a kości policzkowe są prawdopodobnie mniej wyraźne niż w przypadku innych kształtów twarzy.

Trójkątne kształty twarzy są stosunkowo rzadkie i zapadają w pamięć ze względu na atrakcyjne szczęki i podbródki.

Diamentowy kształt twarzy

Kolejny rzadki kształt twarzy, twarze rombowe są najszersze na policzkach i mniej szerokie na czole i szczęce. Podobnie jak twarze w kształcie serca, często mają wysokie kości policzkowe, które dodają im elementu blasku. Ich podbródki są zwykle małe.

Wykres kształtu twarzy

Nasza tabela kształtów twarzy powinna sprawić, że subtelne różnice między tymi kształtami będą bardziej zauważalne. Czy potrafisz znaleźć poniżej kształt swojej twarzy?

Najlepsze okulary dla każdego kształtu twarzy

Teraz, gdy znasz już najczęstsze kształty twarzy, prawdopodobnie ciekawi Cię, jakie znaczenie mają okulary. Dobra wiadomość: znalezienie stylowych oprawek okularów dostosowanych do kształtu twarzy to sztuka, której każdy może się nauczyć.

I pamiętaj, jest to również opcjonalne! Nie ma tu żadnych zasad i zawsze będziesz chciał wziąć pod uwagę swój osobisty styl i dopasowanie oprawek. (Cokolwiek sprawia, że ​​czujesz się najbardziej pewnie, właśnie to chcesz osiągnąć.)

Okulary dla okrągłych kształtów twarzy

Jeśli uważasz, że masz okrągłą twarz, jesteś w doskonałej sytuacji, aby podkreślić odważne elementy kadru, takie jak grube, proste linie i ostre rogi. Wspaniałe okulary do okrągłej twarzy często mają szerokie, prostokątne oprawki, które dodają przyciągającej wzrok kanciastości, lub oprawki z grubymi brwiami, które uzupełniają okrągłe policzki.

Polecamy: Okulary prostokątne, okulary kwadratowe, okulary geometryczne, okulary kocie oczy, okulary typu brwi, okulary z pełną oprawką

Okulary dla owalnych kształtów twarzy

Jeśli jesteś osobą o owalnej twarzy, wiele oprawek będzie Ci odpowiadać. Naszą największą wskazówką jest wybieranie szerokich, a nie wąskich oprawek, ponieważ szerokie oprawki zrównoważą długość twarzy.

W przeciwnym razie świat okularów będzie Twoją ostrygą. Możesz zdecydować się na bardziej zaokrąglone oprawki, jeśli Twoja broda i linia szczęki są bardziej ostre, lub oprawki kanciaste, jeśli chcesz podkreślić zaokrąglone części twarzy. Martwisz się, że Twoje kości policzkowe wtapiają się w tło? Okulary z wyraźnymi lub uniesionymi rogami są Twoim przyjacielem.

Polecamy: Prawie każdy rodzaj oprawy! Po prostu staraj się sięgać tak szeroko, jak najszersza strefa twarzy (zwykle przez oczy lub policzki).

Okulary dla kształtów twarzy serca

Twarze w kształcie serca są szersze u góry niż u dołu, dlatego wybieraj oprawki nieco szersze niż czoło, tworząc zrównoważony portret. (To podejście nie tylko wyrównuje szerokie czoło, ale może pomóc wzmocnić podbródek.)

Zaokrąglone oprawki mogą również kompensować „szpiczastość” dolnej połowy twarzy w kształcie serca, więc nawet jeśli górne rogi okularów są ostre, staraj się wybierać zaokrąglone dolne części.

Generalnie jednak twarz w kształcie serca bardzo łatwo dopasować do wielu rodzajów okularów, a wybór zależy od tego, jakie cechy chcemy najbardziej podkreślić. Niektóre osoby z twarzą w kształcie serca decydują się na oprawki z półramkami, aby okulary nie przyciągały zbytnio uwagi!

Polecamy: Okulary owalne, okulary okrągłe, okulary typu aviator, okulary z półoprawkami

Okulary dla kwadratowych kształtów twarzy

Okrągłe okulary najlepiej równoważą czyste, proste linie kwadratowej twarzy. Zmiękczą Twoje rysy twarzy, nie konkurując z nimi, szczególnie jeśli oprawki są stylowo cienkie lub częściowo bezramkowe.

Wybierz oprawki szersze niż środek twarzy i umieszczone dość wysoko na nosie – w ten sposób będą uzupełniać mocną linię szczęki od góry.

Polecamy: Okulary okrągłe, okulary owalne, okulary druciane, okulary półramkowe

Okulary dla trójkątnych kształtów twarzy

Trójkątny kształt twarzy opiera się na oprawach, które bardziej podkreślają górę niż dół, tworząc w ten sposób harmonię z szeroką linią szczęki twarzy. Szerokie oprawki mogą pomóc dodać wymiaru wąskiej górnej części twarzy.

Nie bój się zabawnych detali na brwiach okularów, niezależnie od tego, czy są to kocie oczy, czy ozdobne zawiasy.

Polecamy: Okulary prostokątne, okulary z brwiami, okulary w kształcie kocich oczu

Okulary dla diamentowych kształtów twarzy

Podobnie jak twarze trójkątne, twarze w kształcie rombu wyglądają oszałamiająco w okularach łączących jaśniejsze doły z nieco grubszymi liniami brwi. Zaokrąglone oprawki mogą również dobrze współgrać z kątami diamentowej tarczy. Ponieważ diamentowe powierzchnie są wąskie zarówno u góry, jak i u dołu, oprawy powinny zachować nieco większą równość w całym swoim kształcie — nie ma potrzeby stosowania superdramatycznych szczegółów.

Przeglądaj okulary z rogową oprawką i brwiami, mając na uwadze tę równowagę i zobacz, które oprawki do Ciebie przemawiają.

 

Polecamy: okulary typu Browline, okulary w kształcie kociego oka, okulary okrągłe, okulary owalne, okulary półoprawkowe

Kształt twarzy to wskazówka, a nie reguła

Patrząc na okulary dopasowane do kształtu twarzy, możesz pomyśleć poza tymi zaleceniami lub całkowicie je odrzucić. W końcu kształt twarzy jest znacznie mniej ważny niż dopasowanie i osobisty styl.

Pasować

Kupowanie dobrze dopasowanych okularów jest oczywiście ważne dla Twojego komfortu, ale pomaga również w korekcji wzroku. Trudno jest widzieć wyraźnie w źle dopasowanych okularach, które się przesuwają lub są za małe w stosunku do twarzy.

Po czym poznajesz, że Twoje okulary pasują? W krótkim filmie przygotowaliśmy listę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

Możesz także przyjrzeć się wyspecjalizowanym stylom ramek, które obsługują bardziej szczegółowe funkcje. Na przykład osoby z niskim mostkiem na nosie mogą skorzystać z okularów z niskim mostkiem.

Osobisty styl

Nie ma wzoru matematycznego, który powie Ci, która para okularów będzie Ci najbardziej odpowiadać. Najczęściej wybór sprowadza się do Twojego osobistego wyczucia stylu – takiego, który jest dla Ciebie całkowicie wyjątkowy i w którym czujesz się dobrze.

Jeśli nie masz pewności, jak wyrazić swoją estetykę, spróbuj zadać sobie pytanie: Jak opisałbyś swój styl? Na jaki wygląd się decydujesz? Czy są słowa, które kojarzą Ci się z tym, jak się ubierasz lub jak się prezentujesz?

Na przykład, czy jesteś zabawny, dziwaczny i masz talent do dramatyzmu? W takim razie oprawka w kształcie kociego oka może dobrze pasować do Twojej iskry. Lubisz styl bardziej klasyczny i wyrafinowany, ale nadal chcesz się wyróżniać? W takim przypadku odważne prostokątne ramki mogą załatwić sprawę.

Oczywiście będziesz także chciał wziąć pod uwagę kolor! Jasne i kryształowe odcienie ożywią każdy kształt oprawy, a monochromatyczne kolory dodadzą atmosfery spokoju i elegancji.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, jak zdefiniować swój osobisty styl w odniesieniu do okularów, spróbuj rozwiązać nasz quiz dotyczący oprawek — przygotowaliśmy go właśnie dla tego scenariusza. Nasza ostateczna rekomendacja: nie odmawiaj okularom, które przyciągają Cię tylko dlatego, że mają „niewłaściwy” kształt. Wypróbuj je! Bez względu na kształt Twojej twarzy, zawsze będziesz najlepszym sędzią tego, co będzie dla Ciebie odpowiednie.

bottom of page