Jakie okulary warto kupić? Jak wybrać okulary w 4 krokach
tekst
Wybór nowych okularów powinien być zabawą i okazją do zabawy swoim osobistym stylem. Ale może to też wydawać się przytłaczające – jest tak wiele ramek do wyboru!
Naszym zdaniem nie ma jednego prawidłowego sposobu wyboru nowych oprawek. Tak naprawdę sprowadza się to do przymierzenia kilku z nich i wybrania tej, która sprawi, że będziesz wyglądać i czuć się jak najlepsza wersja siebie.
Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem. W tym artykule porozmawiamy o tym, jak wybrać najlepsze dla siebie oprawki okularów w oparciu o potrzeby zdrowotne oczu, względy modowe i nie tylko.
Najpierw ustal, jakich okularów potrzebujesz
Przed dokonaniem zakupów ważne jest, aby wiedzieć, jakich okularów i soczewek potrzebujesz ze względów zdrowotnych. Różne typy soczewek odpowiadają różnym problemom ze wzrokiem i mogą mieć wpływ na wybrany styl oprawek.
Na przykład soczewki korygujące astygmatyzm różnią się od soczewek korygujących krótkowzroczność – i to nawet nie wchodzi w świat soczewek wieloogniskowych do stosowania w starczowzroczności.
Okulista określi dla Ciebie najlepszy rodzaj soczewek korekcyjnych i okularów w zależności od wyników kompleksowego badania wzroku. Kiedy już poznasz te wymagania, możesz zacząć myśleć o estetyce.
Nie możesz wybierać okularów, dopóki nie otrzymasz recepty – w tym pomogą nasi eksperci optometryści.
Chcesz odnowić receptę, ale nadal widzisz dobrze? Wypróbuj nasz wirtualny test wzroku.
Jak wybrać okulary, które będą na Tobie świetnie wyglądać
Czas odpowiedzieć na pytanie chwili: jakie okulary wybrać?
Chociaż nie możemy definitywnie powiedzieć, jak wybrać oprawki okularów – potrzeby i pragnienia każdego są inne – możemy polecić kilka sposobów, które ułatwią tę decyzję.
Krok 1: Poznaj swój kształt twarzy
Okulary mogą podkreślać lub równoważyć różne rysy twarzy, dlatego niektórym osobom przydatne jest sprawdzenie różnych kształtów twarzy przed wyborem oprawek.
Oczywiście twarz każdego jest wyjątkowa i nie można jej łatwo umieścić w prostej kategorii. Jednak kształty twarzy mogą służyć jako ogólne wytyczne przy wyborze okularów, jeśli chcesz dokonać pewnych uogólnień. Niektóre typowe kształty twarzy obejmują:
-
Owalny: równomiernie proporcjonalny kształt. Lekko zwęża się na czole i brodzie, a jest najszerszy na kościach policzkowych. Ma zaokrąglone „rogi” twarzy (podbródek i czoło).
-
Okrągły: równe proporcje z zaokrąglonym czołem, linią szczęki i policzkami.
-
Kwadrat: Szerokie czoło z mocnymi kośćmi policzkowymi i kanciastą linią szczęki.
-
Diament: Wąskie czoło z wysokimi kośćmi policzkowymi i spiczastym podbródkiem.
-
Serce: Szerokie czoło z wąską linią szczęki i zwężającym się podbródkiem kończącym się w punkcie.
Kiedy już znajdziesz odpowiedni kształt twarzy, możesz poszukać okularów, które będą dobrze pasować do tego kształtu twarzy. Napisaliśmy nawet kilka wyjaśnień, które mogą pomóc:
-
Najlepsze okulary dla owalnej twarzy
-
Najlepsze okulary dla okrągłej twarzy
-
Najlepsze okulary dla kwadratowej twarzy
-
Najlepsze okulary dla twarzy w kształcie rombu
-
Najlepsze okulary dla twarzy w kształcie serca
Pamiętaj jednak, że kształt twarzy to po prostu świetny sposób na poznanie opcji okularów. Zawsze powinieneś czuć się upoważniony do łamania „zasad”, ponieważ zasady nie są prawdziwe!
Krok 2: Znajdź kolor pasujący do odcienia i odcienia Twojej skóry
Podobnie jak kształt twarzy, odcień i karnacja skóry są potencjalnymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę, gdy szukasz nowych oprawek. Obydwa mają związek z naturalnymi kolorami skóry, ale nie są tym samym: odcień skóry to „powierzchniowy” kolor skóry, podczas gdy odcień skóry to subtelna mieszanka odcieni znajdujących się pod nią.
Kolory półtonów mogą obejmować:
-
Ciepły: odcienie złote, żółte i/lub brzoskwiniowe
-
Chłodny: odcienie różu, czerwieni lub błękitu
-
Neutralny: połączenie odcieni żółtego i niebieskiego
Nie wiesz, jaki może być Twój odcień? Jedną ze sztuczek, którą warto wypróbować, jest przyjrzenie się swoim żyłom. Jeśli Twoje żyły są niebieskie lub fioletowe, prawdopodobnie masz chłodną karnację, natomiast żyły z zielonkawym odcieniem oznaczają, że Twoja karnacja jest ciepła.
Niektórzy uważają, że określone kolory lepiej pasują do określonych odcieni niż inne. W przypadku chłodnej karnacji często polecane są oprawki w kolorze czarnym, szarym lub niebieskim, natomiast w przypadku karnacji ciepłej można zaproponować oprawki w kolorze brązowym, różowym lub czerwonym.
Oczywiście te zestawienia są subiektywne — uważamy, że zawsze powinieneś wybierać kolor, który najbardziej Ci się podoba.
Krok 3: Pomyśl o swoich potrzebach związanych ze stylem życia
Styl życia to kolejny kluczowy element, który może pomóc Ci wybrać odpowiednie okulary. Zastanów się, jakie czynności wykonujesz codziennie i które z nich będą wymagały noszenia oprawek.
Czy jesteś sportowcem, który często biega? Pracujesz zdalnie i cały dzień patrzysz w ekran komputera? Czy lubisz nosić kolorowy makijaż? Tego rodzaju pytania mogą skierować Cię w stronę określonej klatki lub od niej, w zależności od tego, jak dobrze będzie ona współgrać z Twoimi rutynami.
Jeśli jesteś dość aktywny, solidna, użyteczna rama może być lepszym wyborem niż delikatna, ozdobna konstrukcja. Jeśli dużo czytasz i potrzebujesz soczewek progresywnych, najlepszym wyborem będą oprawki umożliwiające założenie wyższych i szerszych soczewek.
Twój styl życia może również mieć wpływ na wybrane soczewki. Na przykład, jeśli przez większość dnia patrzysz na ekran, możesz zaopatrzyć się w soczewki przeciwzmęczeniowe lub soczewki blokujące niebieskie światło.
Krok 4: Pokaż swoją osobowość poprzez styl oprawek
A teraz przyjemna część — wybór oprawek okularów, które będą współgrać z Twoim poczuciem siebie.
Dobra wiadomość: masz wiele opcji. Chociaż klasyczne oprawki w kolorze czarnym i brązowym są nadal dość popularne, dzisiejsze okulary są dostępne w wielu kolorach i wzorach, od wzorów w kształcie szylkretu po przezroczyste kryształy.
Kształt oprawek również może mieć znaczenie: oprawki w kształcie kocich oczu z uniesionymi do góry narożnikami mogą nadawać zabawny klimat, podczas gdy oprawki okrągłe mogą wyglądać dystyngowanie i naukowo lub modnie i boho. Baw się różnymi kształtami, aby zobaczyć, który z nich do Ciebie przemawia.
Nie wiesz od czego zacząć? Odpowiedz na kilka prostych pytań w naszym quizie dotyczącym ramek, a my wybierzemy dla Ciebie kilku mocnych kandydatów.
Nasza wskazówka nr 1? Wybierz okulary, które pokochasz!
Kształt twarzy, odcień skóry, styl życia i osobista estetyka to czynniki, które mogą mieć wpływ na wybór okularów, ale ostatecznie najważniejsze powinny być Twoje odczucia co do oprawek. Słuchaj swojego serca, kupując dla oczu! A jeśli znajdziesz więcej niż jedną ramkę, która wydaje się świetnie pasować, nie zaszkodzi rozpocząć zbieranie ulubionych.
Gotowy żeby zacząć?
Zacznij przeglądać wszystkie oprawki okularów, a następnie wybierz soczewki.